Vysokoškolačka Veronika Vagnerová z Chrudimě prožila turecký pokus o státní převrat u svých kamarádů ve třetím největším tureckém městě Izmir. V sobotu se s ní spojila redakce Chrudimského deníku.

„Zítra ráno mám letět z Izmiru do Istanbulu a následně do Prahy, ale nemáme žádné informace, zda se let uskuteční a zda je to bezpečné," řekla. Situace v Izmiru byla podle jejích slov klidná, obchody normálně fungovaly. Ale mezi lidmi bylo cítit značné napětí, na místní mobilní telefony přicházely výzvy, aby veřejnost vyšla do ulic.

„Těžko říct, co bude dál," nechtěla v sobotu spekulovat Veronika, která do Turecka odcestovala sama, bez cestovní kanceláře. Po celou dobu svého pobytu u přátel byla v kontaktu se svojí rodinou.

Letadlo na lince Istanbul - Praha přistálo v neděli na letišti Václava Havla ve 14.48 hodin. Mezi jeho pasažéry byla i Veronika Vagnerová, která se už velmi těšila na setkání se svými blízkými.

„Jsem ráda, že jsem doma," řekla s úsměvem vzápětí po přistání. Na istanbulském letišti byl podle jejích slov v neděli klid, letadla létala normálně a nedocházelo ani ke zpoždění nebo rušení spojů.

Veronika Vagnerová se 
k politické situaci v Turecku nechce vyjadřovat s ohledem na své kamarády, Češku a Turka. „Dá se říci, že dva dny po pokusu o státní převrat je opět normální situace. Uvidíme, zda to bude nastálo," uzavírá.