„Bylo to v období, kdy se už vypouštěla voda a nižší stav hladiny skýtá taková nebezpečí – hlavně pro lidi, kteří to tu neznají,“ říká praporčík David Martinek z Obvodního oddělení Policie ČR v České Skalici. „Zavolali nám, spustili jsme člun na vodu jeli pro ně. Horko těžko jsme se k nim na mělčinu dostávali, taky jsem si trochu štrejchnul vrtulí do hlíny. Nakonec se nám je ale podařilo uvázat a odtáhli jsme je na laně téměř přes celou Rozkoš do kempu,“ popsal jednu ze tří loňských záchranných akcí David Martinek, který na OO Policie ČR slouží s krátkými přestávkami 20 let.

Aby byli muži zákona na podobné situace připraveni, podílejí se policisté z Obvodního oddělení v České Skalici, na jejichž území se nádrž nachází, na celorepublikové bezpečnostní akci VODA.

KATAMARÁN NENÍ BLESK, ALE MÁ VÝHODY

Vodní nádrž Rozkoš je pro svoji větrnou povahu velmi oblíbená mezi surfaři a malými jachtaři. Českoskaličtí policisté vyjeli na kontrolu této vodní plochy v červenci už několikrát.

K dispozici mají druhým rokem celoplechový katamarán, který sice neoplývá rychlostí, ale jeho hlavní předností je, že u něj jde sklopit přední čelo do roviny s vodní hladinou. „Je to pohodlné, že se na tom prostoru dá dobře pracovat s případnou záchranou osob. Dříve jsme měli laminátový člun, který byl sice rychlý, ale hůře se z něj nahýbalo k hladině,“ říká praporčík David Martinek.

„V průběhu prázdnin policisté plánují další kontroly plavidel na vodní ploše přehradní nádrže, rozdělené hrází na dva díly. Služební člun Policie ČR, který kontroluje vody velké nádrže, se i nadále zaměří na jachty, katamarány, skútry i další plavidla. Na menší nádrži blíž k autokempu bude vyjíždět člun Vodní záchranné služby,“ uvedla k preventivním kontrolám tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová, podle níž policisté při svých výjezdech žádnou negativní reakci nebo střet s kontrolovanými nezaznamenali.

Jak záchranářský člun, tak člun policie každoročně zasahují na vodách Rozkoše při zachraňování loďkarů či plavců, kteří přecenili své síly nebo podcenili síly přírodní - jak tomu bylo i v případě uvízlého skútru.

UTONUTÍ ČASTÉ NENÍ, RIZIKO JE NA SPLAVECH

Tyto události s dobrým koncem řeší osádky služebního člunu Policie ČR naštěstí mnohem častěji než smutné případy. Ale i ty, kdy na koupání v Rozkoši někdo doplatil životem se stávají. Každoroční záležitost to ale rozhodně není. „Poslední případ jsme zaznamenali někde před pěti lety, kdy jsme pátrali po utonulém Moldavanovi,“ zapátral v paměti David Martinek na událost, kdy muže, který doplatil na kombinaci alkoholu a vodních radovánek, hledali pomocí sonaru společně s potápěči ze zásahovky.

„V poslední době je situace horší na nedalekých splavech na Úpě,“ připomněl místa, kde vodní válec připravil o život už několik lidí. Jez Viktorka v Ratibořicích a Zlič, které jsou od sebe vzdáleny jen pár kilometrů, jsou nebezpečné jsou hlavně v období zvýšeného průtoku. Ten naštěstí v současném suchém období není aktuální.