Představení se uskutečnilo za účasti Jana Hamáčka, ministra vnitra ČR, Jiřího Štěpána, hejtmana Královéhradeckého kraje, poslance a starosty Náchoda Jana Birkeho, který je také členem dozorčí rady České pošty a zástupců České pošty Miroslava Štěpána a Martina Vránka.

"Mobilní pošta zajistí poštovní produkty a služby v místech, kde je pošta dočasně uzavřená, a to například z důvodu výskytu viru Covid 19. V případě, že není nutné nasadit mobilní pobočku jako dočasnou náhradu kamenné pošty, lze ji využít i v oblastech, kde kamenná pobočka není.

Nemocnice, lékař - ilustrační foto
Kraj patří k nejbezpečnějším, nemocnice zvládají boj s covidem i ostatní péčí

Jedná se o oblasti s menší hustotou poštovní sítě nebo izolované oblasti. Vozidla mají ve spolupráci s obcemi nastavený jízdní řád a pravidelně v daném intervalu přijedou na stanovené místo, kde poskytují poštovní službu," informoval mluvčí České pošty Matyáš Vitík a vysvětlil, že portfolio produktů a služeb primárně vychází z konceptu, aby mobilní pobočka byla plnohodnotnou náhradou kamenné pobočky z legislativního faktoru.

"Mobilní pobočka nabízí kompletní portfolio základních poštovních služeb regulovaných ČTÚ. Dále nabízí vybrané komerční poštovní služby, například příjem a výdej balíku do ruky, vybrané finanční služby a produkty, prodej cenin a zboží a dále vybrané ostatní poštovní služby a služby Poštovní spořitelny," vyjmenoval mluvčí.

V Krkonoších je rekordní zájem o hlavní turistické cíle.
Rekordní čísla ze Sněžky. Pěšky na ni chodí i devět tisíc lidí denně

Pro otestování pilotního provozu byla v Královéhradeckém kraji vybraná Dobruška a obsluhované obce a v Moravskoslezském kraji Dvorce u Bruntálu a obsluhované obce.

"Cílem pilotního provozu je ověření funkčnosti nastaveného provozního procesu obsluhy klientů České pošty v praxi, zmapování reakcí klientů ČP ke změně obsluhy a získání datové základny pro další rozvoj této formy obsluhy," upřesnil Jan Birke.

A jak si lze představit fungování Mobilní pošty po úspěšném pilotním provozu? Mobilní pošta se může stát téměř plnohodnotnou alternací uzavřené pobočky, dále jako zástup běžné absence pošty/pošty Partner z důvodu nemoci či dovolené. V případě úspěšného otestování může být Mobilní pošta nástrojem pro rozšíření kontaktních/zákaznických míst ČP s plnohodnotnými službami i v obcích bez poboček.

Rekonstrukce zvonice v Hradci Králové
FOTO: Hevery vyzvedly zvoničku blíže k Bohu

"Ze strategického pohledu se jedná o naplnění opatření vlády v souvislosti s pandemickými opatřeními a podpora udržitelnosti a rozvoje venkova," doplnil ministr vnitra Jan Hamáček.