„Ta mě po jednom zdejším mítinku v roce 1991 na svou východočeskou kandidátku napsala," směje se tehdejší místopředseda vlády, poté poslední federální premiér, několikanásobný ministr, ještě vloni  ekology nenáviděný šéf Národního parku Šumava a nyní už zasloužilý důchodce z Prachatic Jan Stráský.

Ač srdcem pravičák, v prezidentských volbách dal hlas Zemanovi. A to i v prvním kole. Důvod? Šumavský kůrovec. Zeman se tvrdého postupu Stráského proti kůrovci a kácení v první zóně národního parku zastal. Na rozdíl od „ekologistického" knížete…

ODS byla ve volbách ve Východočeském kraji v roce 1992 první – 30,34 % (245 188 hlasů), volby vyhrála i v roce 1996 – 29,67 % (224 254 hlasů). V obou volbách byl Jan Stráský krajským lídrem strany.

A své volby nelituje. „Nelíbí se mi řeči, že Zeman zneužívá své pravomoci a že tady zavádí autoritářský režim. Zeman pouze využívá prostor, který mu poskytuje Ústava a mandát, který mu dala přímá volba," upozorňuje Stráský.

A ač uvažuje, že v říjnových volbách dá po letech hlas ODS, která teď prý podporu potřebuje (v minulých letech volil Unii svobody a poté TOP 09), vůbec si výsledky voleb netroufá odhadovat. „Současná politická situace je velkým mezníkem, je úplně jiná než v 90. letech. Největší neznámou je úspěch nových hnutí, velké strany jsou v krizi," dodává.

Ačkoliv si od ledna konečně užívá důchodu, aktivit má stále bezpočet. „Už sedmým rokem jsem čestným předsedou Klubu českých turistů, což je práce skutečně na plný úvazek." Vedle toho zastává stále několik funkcí v Národním parku Šumava.