V krajských volbách v obou krajích obhajuje vítězství ČSSD. Předvolební průzkumy se liší, přesto se domnívám, že tu opět převáží levicové strany, ačkoliv účastí Zemanovců (SPOZ) dojde k jejich  tříštění, což může mít fatální následky. V případě Hradeckého kraje očekávám, že SPOZ potřebnou pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva překročí, a to především díky osobě silného a razantního lídra Vladimíra Drymla.

Rozdrobená však je i pravice (před čtyřmi lety ještě neexistovala TOP 09), kterou navíc bude tížit fakt, že ODS a TOP 09 jsou na centrální úrovni vládními stranami, a tudíž jim budou jejich oponenti přičítat veškeré negativní dopady reforem. A to i přesto, že krajské volby nejsou o celostátní politice. Lídři v regionech se naopak snaží vymanit ze závislosti na Praze i stranických šéfech. Ale tady jde o moc, proto krajští politici použijí jakékoliv argumenty. I takové, které s krajskou politikou nemají společného vůbec nic.

Protiváhou proti případnému drtivému vítězství ČSSD je doznívající sentiment voličů z kauzy Davida Ratha, po němž následoval prudký propad obliby strany. Dalším korektivem je i skutečnost, že ČSSD byla v obou krajích hlavní vládnoucí silou a je tudíž zodpovědná za současnou situaci. Mám na mysli především katastrofální stav mnoha stovek kilometrů komunikací, neexistence koncepce středního školství, ale i špatná prezentace kraje, která má za následek odliv turistů.

Volby v obou východočeských krajích budou i lakmusovým papírkem obliby KDU-ČSL. Tyto kraje vždy patřily (a stále patří) mezi tradiční bašty, kde mají lidovci silné postavení. Straničtí lídři neriskují a opět do voleb vstupují v rámci koalic. Do zastupitelstev by se tak lidovci zcela jistě dostat měli. Otázkou jen je, kolik jich bude a zda jejich kandidáti díky preferenčním hlasům nepřeskočí své kolegy z přidružených stran (SNK-ED, VPM).

Pro budoucí složení krajských rad bude klíčový výsledek KSČM a TOP 09-Starostové. Zatímco vládní strana nabízí zajímavý program a má na kandidátce zkušené a úspěšné starosty, KSČM si poslední dobou zcela bez skrupulí říká o podíl na moci. Navíc i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka veřejně podpořil uzavírání krajských koalic ČSSD s komunisty. To by mělo zmobilizovat pravicové a středové voliče.

Domnívám se, že v obou východočeských krajích zvítězí ČSSD, ale jen těsně. Na uzavření dvoučlenné koalice však nebude mít dostatek hlasů a není tudíž jisté, zda i své případné vítězství přetaví v zisk hejtmanství. V případě Pardubického kraje dojde podle mě k uzavření povolební koalice ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj a uskupením Východočeši. Pro volebního lídra ČSSD Martina Netolického je však velmi diskvalifikujícím jeho nízký věk, proto se domnívám, že výsledná povolební jednání dospějí k tomu, že se ve svých třiceti letech hejtmanem nestane.

V Královéhradeckém kraji odhaduji, že i přes své vítězství ČSSD skončí v opozici a krajskou koalici utvoří ODS, TOP 09-Starostové a Koalice pro Královéhradecký kraj s tím, že křeslo hejtmana obsadí Rudolf Cogan z TOP 09.

Rovněž očekávám, že voliči využijí možnosti na jednotlivých kandidátkách hojně kroužkovat. Letos totiž novela volebního zákona snížila hranici pro přednostní zisk mandátu z deseti na pět procent hlasů, což by v určitých případech mohlo být „jen" 1800 až 2000 hlasů. Při volbách do Poslanecké sněmovny přišli voliči fenoménu preferenčních hlasů na chuť, očekávám, že malé zemětřesení nastane i v případě volby nových krajských samospráv.

Jiří Štefek, politolog, Vrchlabí