„Zeman zatlačil strany do kouta, což však v parlamentní demokracii není úplně standardní. Takže se poslanci rozhodli –  nechtěně – k rozpuštění sněmovny. Což je ale dobře. Vyčistí se vzduch a prezident si možná uvědomí, že takto nemůže zacházet se svou pozicí. Že nemůže jednat silově a že primární je sněmovna," míní politolog královéhradecké univerzity Kamil Švec.

Ovšem na druhou stranu, nebýt „zrádců" v ODS a naopak tuhé stranické loajality v ČSSD, mohl být Rusnokův kabinet smeten mnohem větší silou. Proti vládě chtěli hlasovat například dva východočeští poslanci ČSSD Jan Chvojka a Robin  Böhnisch.

„Rozhodl jsem se nakonec hlasovat v souladu s vedením strany. Stranická loajalita není nade vše, ale pokud jste členem nějakého týmu, musíte se podřídit většině," vysvětluje Chvojka. Podobně argumentuje i Böhnisch.

Náplastí pro oba je to, že hlavním výsledkem středeční parlamentní bitvy je konsensus o uspořádání předčasných voleb. V těch si sociální demokraté, nyní poněkud rozviklaní osobou prezidenta Zemana, věří.

„Čím dřív se volby uskuteční, tím lépe. V krátkém období se totiž nestihnou etablovat malé straničky," dodal  Böhnisch. Nepřímo tím míří i na SPO–zemanovce. „Prosím vás, to není politický, ale spíše byznysový spolek a jeho jediným programem je Miloš Zeman," uzavřel Böhnisch.

Předčasné volby si od počátku přejí komunisté a ve středu se k nim po rozklížení pravicové koalice přiklonila i TOP 09. „Ačkoliv jsme měli zpočátku silnou sněmovní většinu, situace v koalici a ve vládě byla vždy křehká a napjatá," připustil exministr zdravotnictví Leoš Heger.

Jediná nešťastná je tak ODS, stojící kvůli pádu preferencí před volební hrozbou odsunutí mimo parlamentní kolbiště. „Mám hlasovat pro uspořádání předčasných voleb, ve kterých ČSSD a KSČM dohromady možná získají ústavní většinu?" stýská si šéf ODS v Pardubickém kraji a poslanec Radim Jirout.

V ještě těžší pozici byli ve středu véčkaři. Ti mají cestu do politického propadliště už prakticky jistou. Jejich pardubický poslanec Miroslav Petráň, který do poslední chvíle odmítal říct, jak bude hlasovat, nakonec onemocněl a na jednání o vládě vůbec nebyl. A včera, když ho Deník chtěl vyzpovídat, nám za celý den nezvedl telefon.

Ani ty předčasné volby však ještě nejsou jisté.

„O termínu voleb bude nakonec rozhodovat prezident, a tomu nikdo do hlavy nevidí. Navíc zde nejsou dány žádné přesné lhůty. Prezident si tak může říct, že Rusnokova vláda má ještě podniknout nějaké kroky, a vypsání nových voleb může klidně odložit," podotkl hradecký politolog Jan Outlý.

zpravodajové Deníku