Zdolávat české příhraničí v regionu Trutnovska není kvůli krkonošským kopcům jednoduché. Ovšem protilehlá polská strana je o něčem jiném. Zvlněná krajina je vstřícná i k občasným cykloturistům a hlavně, není nouze o atraktivní cíle.

Přes hraniční přechod Královec je v dosahu například Krzeszów (12 km) a jeho cisterciácký klášterní komplex s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Právem je označovaný za evropskou barokní perlu. A monumentální dvojitá věž, tyčící se do výše 70 metrů, budí respekt i obdiv zároveň.

Stejně zajímavým cílem je i zdejší Kalvárie, kterou tvoří 16 kaplí a 32 zastavení křížové cesty. A také Betlém, soubor staveb, ležících nad potokem Cedron. Nejzajímavější je Pavilon opatů na vodě. Byl místem odpočinku a přemítání mnichů.

Park miniatur

Při cestě lze zavítat i do blízkého městečka Chelmsko Slaskie. Významnou zdejší památkou jsou zachovalé dřevěné tkalcovské domy, jejichž dva soubory nesou názvy Dvanáct apoštolů a Sedm bratří.

Všem věkovým generacím nabízí zábavu Park miniatur v Kowarech (13 km od přechodu Pomezní Boudy). Vystavují tu nejhezčí a nejvýznamnější architektonické památky regionu. Jsou mezi nimi i dvě zajímavé stavby z Krkonoš, vrchlabský a jilemnický zámek.

„Letos jsme dokončili miniaturu zámku Moszna z opolského vojvodství a kostel Míru svatého Ducha v nedalekém Jaworu," říká tvůrce a majitel Marian Piasecki. Model zámku patří svými rozměry 5 x 3, 5 metru mezi největší v parku.

Při prohlídce uvidíte modely hradů, zámků, klášterů nebo radnic zmenšené v poměru 1:25. Sněžka je 50 krát menší než originál. Miniatury jsou vyrobeny nejnovějšími modelářskými technikami, které odolávají nepříznivým povětrnostním vlivům.

Norský kostel

Polské příhraničí nabízí i atrakce, které nejsou jen tak k vidění. V horském středisku Karpacz (22 km od Pomezních Bud) je to třeba protestanský kostelík Wang. Původně stál v norské vesnici Vang již od roku 1175, na severní úbočí Krkonoš byl přestěhován v polovině 19. století.