Výhrady ke kroku centrální banky však má největší česká textilní firma Juta ze Dvora Králové nad Labem. Devalvaci šéf Juty Jiří Hlavatý označil za umělou pomoc, která prý Jutě nijak nepomohla.

Devizové intervence banka zahájila loni v listopadu s cílem zabránit deflaci.

„Devalvace nám uměle zvýšily tržby, ale vyšší hmotné prodeje nepřinesla. Hmotné prodeje máme letos vyšší jen díky naší iniciativě a aktivitám," řekl Hlavatý.

Po finanční stránce se podle něj Jutě letos vrátí zpět zhruba 50 milionů korun, které při devalvaci ztratila na zajištění kurzu. České ekonomice se podle Hlavatého nezačalo dařit kvůli devalvaci, ale díky všeobecnému růstu trhů.

Hlavatý, který se nyní za hnutí ANO 2011 stal senátorem za obvod Trutnov, by uvítal, kdyby ČNB zřetelně deklarovala, jak dlouho hodlá
v intervencích pokračovat. „Měli by zcela jasným prohlášením garantovat, že do konce roku 2016 budou kurz udržovat nad 27 korunami za euro. Tím by uklidnili podnikatelskou sféru," uvedl Hlavatý.

Loňské nečekané rozhodnutí ČNB o devalvaci podle něj bylo pro firmy se zajištěným kurzem kudlou do zad. V září bankovní rada uvedla, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.

Naopak podle předsedy představenstva textilní firmy Grund Mladé Buky a šéfa Asociace exportérů Jiřího Grunda měl krok ČNB jednoznačně pozitivní efekt. „Odhadujeme, že přínos pro české exportéry je kolem 110 miliard korun. Devalvace zejména pomohla malým a středním exportérům," řekl Grund.

Také elektrotechnická společnost ATAS elektromotory Náchod hodnotí rozhodnutí o devalvaci kladně, přínos z důvodu oslabení měny odhaduje na zhruba 12 milionů korun. „Jsme silně exportně orientovaní, máme asi osmdesát procent vývozu a deset procent dovozů," řekl generální ředitel Otto Daněk.

Daněk, který je i místopředsedou Asociace exportérů, odhaduje, že devalvace mohla exportním firmám v průměru přinést růst v řádu jednotek procent.

Pardubický kraj: Žádné drama…
Pardubice - Slabá koruna, jejíž kurz vůči euru oslabil po loňské devizové intervenci České národní banky (ČNB), výrobním firmám v Pardubickém kraji převážně pomohla.
Podle ředitele Krajské hospodářské komory Romana Sodomky si firmy na nový kurz postupně zvykly. „Někdo na tom vydělal, někdo prodělal, ale každý se přizpůsobil a nastavil tomu svou cenovou politiku. Žádné drama se neodehrálo," řekl. V několika případech zahraniční odběratelé po českých výrobcích požadovali část výnosů, které získali díky kurzovým změnám, nebo zvýšili ceny.
Společnost Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku vyrábí díly pro automobilový průmysl a domácí spotřebiče. Na export míří značná část výrobků. „I když v eurech zase nakupujeme suroviny, takže se to zčásti vyrovná, rozhodně pozitivní efekt převažuje nad negativním. Opatření ČNB bylo dobré, kurz je teď správný, předtím byl nafouknutý vlivem mezinárodních spekulantů," řekl majitel firmy Kvido Štěpánek.
Oslabení koruny pomohlo společnosti Těsnění a pružné elementy z Opatovic nad Labem. Meziročně si polepšila zhruba o 90 milionů korun, zčásti i díky zvýšení produktivity práce. „Loňský rok byl nejlepší v historii firmy. Devalvace koruny byl nejlepší krok, který Česká národní banka udělala pro exportní firmy. My vyvážíme 100 procent výroby. I letošní rok se vyvíjí slibně," řekl ředitel podniku Michal Peklo.
Na devizové intervenci centrální banky, která měla odvrátit hrozící deflaci, vydělala i plastikářská firma CZ Plast z Kostěnic na Pardubicku.