Jak náročné je uspořádat závod s největším skokem ve střední Evropě, na němž si to 4. - 6. března  rozdají top freeskieři z celého světa nebo jak se staví nějvětší skok ve střední Evropě?

Kolik diváků Soldiers do Deštného přitáhne?
Dnešní doba dovoluje nevídané, takže počet diváků měříme přes mobilní telefony připojené na lokálním vysílači. Za dva dny je to 12000 lidí. Ubytovací kapacita Deštného je přitom jen dva a půl tisíce.

Jak se stalo, že se tak velká mezinárodní akce koná zrovna v Orlických horách?
Všechno se rozjelo s akcí Red Bull Tricky Roulette před několika lety. Tehdy závod ještě neměl takové rozměry, ale už k nám přitáhl pět nebo šest dobrých zahraničních jezdců. Tím se nám otevřela možnost na akci navázat a pokračovat.

Co na malé české hory říkají světové hvězdy?
Vadí mi, že se české hory podceňují. Do Deštného přijede světová top třída jezdců, všichni tu bydlí, jezdí a stravují se a odjíždějí absolutně spokojení. A to nejen, že by řekli, že děláme super závod, ale líbí se jim veškeré služby. Je to také jeden z faktorů, proč se nám sem jezdci vracejí. Vlastně musíme být lepší než ostatní areály, protože tu nemáme takové hory jako jinde.

Koho napadl název Soldiers 
a spojení závodu s opevněním?
Název Soldiers napadl mě. Super záběry opevnění se ale objevily už ve videu z Red Bull Tricky Roulette, které natočil Radek Karkys. Kromě toho i freeskieři vypadali v té době jako vojáci, protože měli dlouhé hadry a helmy podobných tvarů, což byla jasná inspirace.

Vzpomenete si na klíčové mezníky z historie závodu?
Každý rok byl něčím nový. První ročník jsme znovu pozvali jezdce, kteří byli na Tricky Roulette. Zdálo by se to jako samozřejmost, ale ve chvíli, kdy jsme za sebou neměli vyjednávací páky Red Bullu, to nebyla vůbec sranda. V dalším kroku jsme se museli naučit jednat s médii a nabízet jim obsah, jaký na takovém závodě vznikne. Akci hodně pozvedlo, když jsme přivezli LED obrazovky a hráli jsme si s opakováním záběrů v živém streamingu. Velký mezník byl, když jsme konání přesunuli ze snowparku do areálu Marta II, kde je to super dostupné pro diváky a extrémně fotogenické.

Co znamená ročník, který nebyl?
Kvůli počasí jsme museli jeden ročník zrušit. Nejen, že nesněžilo, také se střídal mráz s deštěm, takže i když jsme vyrobili hromady sněhu, rozmáčely nám ho průtrže. V Deštném je sice skvělý zasněžovací systém, ale v tomhle případě nám to vůbec nepomohlo. A protože jsme měli zabookovaného headlinera, udělali jsme alespoň dvě párty. Lidi nás v tom nenechali a přijeli ve velkém počtu.

Čím vynikl loňský ročník?
Jednou jsem si dal předsevzetí, že bych chtěl do Deštného přivézt vítěze X-Games. Přišlo mi to vtipný. A to se loni povedlo, protože jsme k nám dostali Vincenta Gagniera z Kanady. Taky to byla dlouhá cesta. Objeli jsme spoustu závodů. Vytipovali jsme si lidi, kteří mají vliv na ostatní a kteří by dokázali hecnout správnou partu k tomu, aby přijeli do Deštného. Tahle skupinka pak přitáhla ty nejlepší.

Jaké počasí je pro skákání 
na lyžích nejhorší?
Ohrozit nás může vítr. Ale naštěstí si dokážeme poradit skoro se vším. Když není hezky přes den, v noci si na závod posvítíme. Trochu nepříjemná je mlha, ale ta večer většinou vyleze výš. Déšť nevadí. Snad jenom sněžení, které může zpomalit nájezdovou rychlost.

Skok, jaký zanedlouho vyroste v Deštném, vzbuzuje u normálních lidí strach. Můžete  nám ho popsat?
Najíždí se na něj rychlostí 60 km/h. Vykopne tě do výšky patnáct až dvacet metrů nad zemí. Musíš přelétnout vzdálenost 25 metrů, abys překonal mezeru mezi odrazem a dopadem a bezpečně přistál.

Jak dlouho se skok staví?
Zhruba patnáct dní. Začíná to tak, že se jenom hrne sníh na hromadu, která bude tvořit dopad. Současně to musíme šalovat, protože kdybychom jenom hrnuli, kupa bude nesmyslně široká. Sněžit se začíná víc jak měsíc před závodem. Sníh musí uzrát.

Co to znamená?
Když se nasněží hromada, sníh uvnitř je příliš mokrý. Musí promrzat ze dvou důvodů – kdyby do hromady vjela rolba dřív, měli bychom obrovské ztráty na objemu, a za druhé bychom stavěli z mokrého sněhu, který by se pak proměnil v ledovou horu. Což také nechceme, protože výsledný skok dotváříme lopatou a s ledem bychom nehnuli.

Začíná se dopadem nebo odrazem?
Jako první se staví dopad. Musí mít správný sklon. To znamená, že musí být dost prudký, aby se při přistání rozložila dopadová energie, ale ne zas moc, protože by to jezdce při přechodu do roviny zamáčklo do země. Musí mít o optimální délku, aby se na něj dalo trefit. Velmi důležité je odhadnout směr. Jakmile by jeho osa dopadu vybočovala z osy letu, už by se to nedalo přehrnout. Za další přijde na řadu odraz. Otázkou je najít správný radius – tedy úhel. Musí být příjemný a ideálně by měl kopírovat kružnici. Když ji netrefíš, tak to jezdce někde tlačí.

Postavit obří skok trvá organizátorům patnáct dní. Vše musí být přesné.