"U obyvatel okresu Trutnov bylo vyšetřeno 28 vzorků, britská mutace byla potvrzena u 16 z nich, což je 57 procent,, z okresu Náchod 11 vzorků, britská mutace byla potvrzena u devíti z nich, tedy u 82 procent, a z okresu Rychnov nad Kněžnou9 devět vzorků, britská mutace byla potvrzena u tří z nich, což je 33 procent," oznámila Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje.

Hygienici však upozornili, že na prokázání britské mutace se z kapacitních důvodů nemohou vyšetřovat všechny odebrané vzorky, ale pouze jejich malá část. SZÚ nyní bude zkoumat část vzorků odebraných v kraji minulý týden. Další podezřelé vzorky odesílá k analýze laboratoř Fakultní nemocnice Hradec Králové.

"Celkem bylo prozatím pro analýzu podezření na britskou mutaci odebráno v našem kraji přes 900 vzorků. Z těch, které byly covid-19 pozitivní, bylo laboratoří fakultní nemocnice asi 70 procent vyhodnoceno jako podezření na britskou mutaci,“ uvedla mluvčí KHS Veronika Krejčí.

Britská mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut. Pokud tedy pronikne do nějakého zařízení, firmy či rodiny, je velká pravděpodobnost, že se velice rychle nakazí většina přítomných lidí se všemi důsledky. "To je třeba vzít v potaz při krátkých setkáních, ale i například ve firmách, kde se lidé mohou bez náležité ochrany dýchacích cest setkávat v rámci stravování, v místech vyhrazených pro kouření a podobně," varovala mluvčí.

První dokázaný výskyt britské mutace se datuje k 25. prosinci loňského roku, pravděpodobně však byla v Česku už dříve. "Z Německa do Královéhradeckého kraje přicestoval člověk, který byl v kontaktu s člověkem nakaženým britskou mutací. Nemuselo však jít o první případ," uvedla v polovině ledna vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Helena Jiřincová.