Za několik hodin z 22. na 23. července tu napršelo přes 500 milimetrů. Tedy stejně, jako spadne v Praze za celý rok.  Hladiny jindy mělkých říček Zdobnice či Kněžné se rychle zvedly až o tři metry, než začaly opět klesat. Byly zaplaveny tři desítky obcí. Většina utonulých byli starší lidé. Nepřímou obětí se stal jeden z dobrovolných záchranářů z Prahy, který zahynul při dopravní nehodě u Čestic na Rychnovsku.  Kounovu, kde velká voda napáchala největší škody, se od té doby říká východočeské Troubky, po vzoru symbolu nejtragičtějších novodobých povodní, které v červenci 1997 postihly celou Moravu a východní Čechy.

Tehdy napršelo v Krkonoších, Orlických horách a na Lanškrounsku a Králicku za pouhých pět dní až 200 milimetrů srážek. Nejhrozivěji se rozlila Tichá a Divoká Orlice. O tři dny později řeka protrhla hráze u Hradce Králové.

A srpnová povodeň v roce 2002 přišla dokonce nadvakrát. Po několikadenních lijácích v Čechách nastal kolem 10. srpna klid, aby vzápětí lijáky udeřily nanovo. A nasáklá půda už nestačila vodu vstřebat. Za následující tři dny spadlo v Krkonoších 590 milimetrů vody.

Východní Čechy těžce postihla i jarní povodeň v roce 2006.