Inspektoři České obchodní inspekce navštívili celkem 17 provozoven, vážné nedostatky našli u čtyř z nich, tedy téměř u jedné čtvrtiny. Ve stejném období roku 2015 to byla třetina.

Zneužívají těžké životní situace lidí

Podle ČOI se už delší dobu ukazuje, že ani poslední věci člověka nejsou pro některé podnikatele dostatečným motivem k tomu, aby se chovali k pozůstalým korektně a nesnažili se z jejich těžké životní situace a smutku těžit.

Podobné kontroly se uskutečnily v celém Česku, na rozdíl od Královéhradeckého a Pardubického kraje se však celková situace zhoršila a podíl nepoctivých pohřebních služeb stoupl o 12 procent.

Kontroloři zjistili, že pohřebnictví neinformovala zákazníky o ceně výrobků a služeb, nevydávala písemná potvrzení o převzetí objednávky nebo nesprávně účtovala služby a výrobky.

Ze 171 kontrolovaných provozoven celkem 89 porušilo předpisy, což je více než polovina. ČOI pravomocně uložila 77 pokut v celkové hodnotě 220 tisíc korun.

Vůbec nejhorší výsledky měly kontroly v Ústeckém a Libereckém kraji, kde ze 45 kontrolovaných pohřebnictví zákazníky klamalo 36 provozoven, tedy 80 procent.

ČOI: Kontroly budou pokračovat

„Vzhledem k tomu, že se situace oproti minulému roku zhoršila a v každé druhé provozovně byly zjištěny nedostatky, bude se ČOI problematice pohřebních služeb věnovat i v roce 2017," uvedl ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.