Příliv dělníků zamíchal především trhem s ubytováním. Firmy v kvasinské průmyslové zóně zaměstnávají lidi z různých míst i ze zahraničí. Nyní jsou všichni ubytováni v okolí. To by nebyl takový problém, kdyby někteří nebydleli načerno, v cizích bytech či nepovolených ubytovnách.

Neplatí tak místní poplatky a radnice si stěžují, že se nemohou nijak bránit. Majitelé nelegálních ubytoven jdou podle svědků tak daleko, že pronajímají jednu postel více lidem naráz. Na směny tak nejen pracují, ale i spí. Z pohledu policie lidé, kteří pronajímají byty neporušují zákon. Chybějí jim sice razítka podle stavebních, hygienických či daňových předpisů, ale zkontrolovat to nelze.

„Nemáme právo vstupu,“ vysvětlila policejní mluvčí. Stejně argumentuje rychnovský starosta Jan Skořepa (Nezávislí za Rychnov). „Nemáme jakoukoliv páku, abychom to zkontrolovali, natož pak postihli,“ přiznal. Ve městě podle něj pobývají načerno až dva tisíce lidí. Kvůli množství zájemců o přenocování je také bydlení na Rychnovsku drahé, nájmy jsou srovnatelné s tím, kolik se platí v Praze.

Peníze jsou, pozemky však ne

Přestože vláda schválila peníze na výstavbu nových nájemných bytů, tak ty jen tak nevyrostou. Obce v okolí stále nemají pozemky a dokumentaci k projektům. Ministerstvo pro místní rozvoj první výzvu na 60 milionů korun vypsalo už letos v dubnu.

Další peníze se přesouvají do příštího roku, radnice v okolí slíbily, že se do té doby připraví.

Mezi žadateli o peníze na výstavbu stavebních parcel jsou Rychnov nad Kněžnou, Vamberk, Skuhrov nad Bělou, ale i vzdálenější obce jako Albrechtice nad Orlicí. Albrechtice chtějí na přípravu pozemků pro stavebníky šestnáct milionů korun. Vysokou sumu chce získat i Vamberk, ten pro přípravu lokality Bačinka žádá přes patnáct milionů korun, zatímco Rychnov nad Kněžnou, který se ziskem dotace víceméně počítá, žádá jen o polovinu. Jasno není v Rychnově zatím ani o výstavbě bytového domu. Ministerstvo totiž podle pravidel výzvy zvýhodní ty projekty, které jsou už pro výstavbu připravené.

Christine Havranová