Generální finanční ředitelství tímto opatřením reaguje na  trend poslední doby. Podle něj firmy účelově mění sídla svých společností a nově se usídlují v hlavním městě v domnění, že na ně žádná kontrola z finanční správy nepřijde.

Úřady to neoslabí

Do Prahy v pondělí nastoupilo celkem sto pracovníků finančních úřadů z osmi krajů. Z Hradce Králové pražské kolegy posílila desítka kontrolorů, ale zdejší podnikatele žádné zvýhodnění v podobě menšího počtu prověrek nečeká. „Provedli jsme optimalizaci, abychom pomohli Praze, ale aby to nijak neovlivnilo naši činnost," řekl Jiří Grünseisen z Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj.

Povoláni byli i pardubičtí kontroloři. Deníku to potvrdila jejich mluvčí Hana Patočková: „Tato akce se týká i našich zaměstnanců. Finanční úřad pro Pardubický kraj vysílá ze svých územních pracovišť do Prahy dvanáct pracovníků. Činnost celého úřadu nebude nijak narušena," sdělila mluvčí.

Kontroloři z regionů se zaměří zejména na nadměrné odpočty DPH, virtuální sídla společností a sídla na hromadných adresách.

Praha je žádaná
Podnikatelé pro sídlo své firmy nejčastěji volí hlavní město. Pražskou adresu má více než 43 procent, tedy 174 500 tuzemských společností.  V Praze žije asi 12 procent obyvatel ČR, na stovku Pražanů tak připadá 14 společností.  V ostatních regionech připadá 2,4 firmy na 100 obyvatel.
(Zdroj: společnost Bisnode)

Virtuální sídla

„Díky této akci bude v první fázi nově prověřeno 800 daňových subjektů, následně pak dalších 500, u kterých má finanční správa podezření na daňový únik," uvedla  mluvčí  Finanční správy ČR  Petra Petlachová.

Podle mluvčí pražské úřady často nemají dostatečný časový prostor ani personální kapacitu, aby pokryly nápor firem, které přesídlují do hlavního města. Finanční správa proto prý bude navazovat na tuto časově omezenou akci dalšími systémovými kroky, které souvisejí hlavně se změnou legislativy v této oblasti.

Zkušenosti s přesídlováním firem mají i východočeské finanční úřady. „Jde o virtuální sídla. Firmy působí u nás, ale administrativně jsou v Praze," vysvětlil Jiří Grünseisen.

Podle některých podnikatelů však správci daně přistupují k těmto firmám se zbytečnou nedůvěrou, protože pro řadu společností virtuální sídlo není možností, jak uniknout kontrole, ale ekonomicky výhodnější variantou. Pro řízení firmy už v mnoha případech totiž kancelář není potřeba.