Vždyť také slunovratem 22. prosince v 5.47 hod. skončí astronomický podzim a začíná zima. Slunce zapadá už před šestnáctou hodinou a vychází až těsně před osmou hodinou ranní.

Díky tomu můžeme před rozedněním pohodlně pozorovat hned tři planety Sluneční soustavy. Vysoko nad jihem září Jupiter a ještě jasnější je Venuše, která je Jitřenkou nad jihovýchodním obzorem. Mezi nimi se v jarním souhvězdí Panny trochu ztrácí oranžový Mars, který je od nás v tuto chvíli vzdálen více než 270 milionů kilometrů. Jeho chvíle slávy přijde až na jaře příštího roku.

Až do 17. prosince můžeme mít za dobrého počasí také štěstí na padající hvězdy – meteory tentokrát zdánlivě vyletují z Blíženců a podle latinského názvu tohoto souhvězdí se jim říká Geminidy. Je jich až 120 za hodinu – více než srpnových Perseid. Letošní maximum nastává 14. prosince, a protože Měsíc je v ten večer na obloze jen chvíli jako tenký dorůstající srpek, nebude pozorování meteorů vůbec rušit. Do první čtvrti Měsíc doroste 18. prosince v 16.13 hodin a na Boží hod, 25. prosince, nastane ve 12.11 hodin úplněk. Už 23. prosince však Měsíc zakryje nádhernou jasnou hvězdu Aldebaran ze souhvězdí Býka. U nás se Aldebaran schová za Měsíc v 19.16 hodin a znovu se vynoří ve 20.25 hodin.

Digitální planetárium nám hvězdy, i ty padající, ukáže za jakéhokoli počasí. Do konce prosince je ještě možné zhlédnout pořad Kosmické srážky a oblíbený dětský program s pohádkou Měsíc u krejčího. Na hvězdárně je pak možné při jasné obloze pozorovat objekty večerního nebe. Už teď se připravuje řada nových atraktivních programů, na které se malí i velcí diváci mohou těšit po Novém roce. Podrobnosti o dění na hvězdárně i na obloze najdete na webu: www.astrohk.cz.

Jan Veselý, Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové