Nejvýše kandiduje Tomáš Zdechovský z Hradce Králové, a to jako trojka lidovců. Nejpočetnější zastoupení Východočechů pak z větších stran má TOP 09 – pět z necelé třicítky jmen. Naproti tomu třeba za komunisty či ODS jdou do eurovoleb pouze dva Východočeši a v barvách ANO je dokonce jeden jediný.

ANO

Je jím 34letý proděkan pro studijní záležitosti hradecké univerzity a jeden z adeptů na příštího primátora krajského města Václav Víška. Na univerzitě je specialistou na češtinu a posluchači rozhlasu ho mohou znát z pořadu Hezky česky. Na kandidátce ANO stojí na 15. místě.

ČSSD

Za sociální demokracii aspirují na zvolení do europarlamentu tři Východočeši:  Šestnáctkou je advokát z Pardubicka Petr Šáda,  další dva už dělají příslovečné „křoví" kandidátky: důchodce Petr Kolman na 25. místě a Ivana Tomková se sekretariátu hradeckého hejtmana na předposledním, 27. místě.

KSČM

Za komunisty jde do boje ekonom Pavel Janeček z Kramolny na Náchodsku na 10. pozici a úřednice pardubického magistrátu Kateřina Snopková na 24. příčce.

TOP 09

Nejvíce Východočechů obsahuje listina TOP 09. Sedmičkou je 52letý potomek šlechtického rodu z Dymokur na Jičínsku Tomáš Czernin. Před čtyřmi lety kandidoval i do českého Senátu, živí se jako lesník a zemědělec. Na 14. pozici voliči najdou Rudolfa Cogana, starostu Nové Paky a hradeckého krajského zastupitele. Pod číslem 19 pak 27letou Kláru Pavlíčkovou, manažerku jedné trutnovské firmy a o další dvě místa níž stojí jméno Josefa Merty, 35letého šéfa náchodského autodružstva. Kandidátku na 28. místě uzavírá 54letý ředitel opravárenského učiliště v Králíkách Josef Kalousek.

ODS

Skomírající ODS reprezentují na 4. pozici zkušený politický harcovník, 59letý místopředseda Evropského parlamentu a bývalý primátor Hradce Králové Oldřich Vlasák. Východočechům je neméně známé i jméno na 8. místě – rektor hradecké univerzity, 49letý Josef Hynek.

KDU-ČSL

Celostátní trojkou KDU-ČSL bude 34letý Tomáš Zdechovský, šéf poradenské firmy a spisovatel. Na 15. pozici stojí ředitelka přeloučské charity Zdenka Kumstýřová a hned za ní obchodní ředitel z České Třebové Jiří Vencl. Z Východočechů nalezneme na lidovecké kandidátce také onkologa Víta Ulrycha.

Úsvit

Za Okamurův Úsvit zkusí na 11. místě štěstí například jeho poslanec za Pardubický kraj s asi nejdelším jménem ze známých politiků – 67letý Augustin Karel Andrle Sylor.

• Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 23. a 24. května, zvolíme v nich 21 českých zástupců (dosud jich bylo 22)
• Do voleb se v Česku přihlásilo 39 uskupení
• Narozdíl od parlamentních voleb je celé Česko jedním volebním obvodem, kandidátky jsou proto celorepublikové

A ti ostatní…

Ze soupisek menších stran zaujala kandidatura šéfa dvorské zoo Přemysla Rabase za Zelené. Na kandidátce je však evidentně jen do počtu, na 27. místě.

Hned tři známá jména se však objevila na soupisce Sdružení nezávislých kandidátů – Evropských demokratů. Šestkou je radní Pardubického kraje René Živný, na 24. místě bude starosta Chrudimi Petr Řezníček a na 28. pak bývalý náměstek hradeckého hejtmana Helmut Dohnálek.

Svobodné zastupuje v eurovolbách na 4. místě například jejich hradecký lídr Vít Jedlička. Stále populárnější Piráty pak už na deváté pozici tradičně Lukáš Ferjenčík z Choltic na Pardubicku.