Plánovaná přehrada na Zdobnici u Pěčína na Rychnovsku nepomůže podle vodohospodářů s tím hlavním, kvůli čemu ji chce stát navzdory nesouhlasů ekologů stavět. Totiž se zásobováním Hradce Králové vodou.

Tvrdí to Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK). Podle vlády, by měla nádrž posilovat zdroje horního a středního Labe pro zásobování Hradce vodou. Podle ministerstva zemědělství si sdružení dříve nestěžovalo, i když se projednávání záměru jeho předseda zúčastnil.

Podle šéfa SOVAKu Františka Baráka se voda směrem k Hradci nedostane, protože nejbližší přivaděč je v Rychnově, vzdáleném přes deset kilometrů. „Vody z Pěčína budou směřovat na Svitavsko a Orlickoústecko. A na Svitavsku je dost vody z jiných zdrojů," uvedl.

Opatření vlády pro řešení krizových otázek sucha podle něj vycházela z nejjednodušších řešení. Jde přitom o populismus, protože v oblasti bydlí málo lidí a přehrada je již vyprojektovaná.

Ministerstvo upozornilo, že schválená studie proveditelnosti se zabývá potřebou vody pouze v dlouhodobém výhledu a při řešení, jak dopravit vodu k cílové oblasti, se podle ní dbalo právě na výstupy z jednání s vodohospodáři. Uvažované vedení vychází z koncepce z 80. let, neboť umístění rozhodujících spotřebišť je dnes podle ministerstva prakticky shodné.

SOVAK vyzval vládu, aby spíše než přehrady řešila podfinancovanou vodohospodářskou infrastrukturu. Problémy podle něj v budoucnu nastanou u páteřních přivaděčů, jejichž části vlastní menší obce.

Celkem ve východních Čechách vodohospodáři uvažují o 11 přehradách, Pěčín je však nejaktuálnější. Návrh počítá se zatopením 80 hektarů s potenciálním objemem nádrže 17,1 milionu kubíků.