„Nejvyšší pozice uhájily Vysočina a Jihočeský kraj. Naopak největší propad jsme zaznamenali u Královéhradeckého kraje, z pátého místa na poslední," sdělil předseda spolku Oživení Martin Kameník. Kraje se posuzovaly v deseti oblastech: přístup k informacím, veřejné zakázky, hospodaření s majetkem a smlouvy, krajské firmy a organizace, rozpočet, dotace, etika a střet zájmů, transparentnost rozhodování, mediální politika a územní plánování. 
V celkovém hodnocení dopadl nejlépe Kraj Vysočina, následovaný Libereckým a Jihočeským krajem. Naopak na opačném konci žebříčku se umístily Ústecký, Středočeský a Královéhradecký kraj.

Až za devět dní půjdou lidé ve třinácti krajích vybírat své zastupitele, měli by si uvědomit, že o kvalitě jejich života nerozhodují jen miliardy přeměněné v beton, ale také otevřenost úřadů, etické chování, schopnost zadávat tendry a nešvindlovat.

Potíže s policií

Mimochodem, je pozoruhodné, že hned několik ze stávajících hejtmanů se ocitlo v epicentru policejního prošetřování. Liberecký Martin Půta je již dva roky obviněn kvůli podezření z přijímání úplatků v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Olomoucký Jiří Rozbořil je stíhán kvůli údajnému korupčnímu jednání při udělování dotací pro jezdecký areál v Olomouci - Lazcích.

Středočeský Miloš Petera si podle zástupců firmy Mladá R.P. měl říct o desetiprocentní provizi bez fakturace v souvislosti s projektem na využití pozemků v Milovicích. Před několika dny policie zasahovala na krajském úřadu v Hradci Králové i u hejtmana Lubomíra France doma, a to kvůli výběrovému řízení na rekonstrukci nemocnice 
v Náchodě. Moravskoslezský Miroslav Novák se dostal do křížku s ministrem financí Andrejem Babišem, který ho označil za tuneláře kvůli odkoupení pozemků pro průmyslovou zónu Barbora na Karvinsku od Bakalovy firmy. Ve své argumentaci se opíral i o Novákovy časté telefonické kontakty s obviněným podnikatelem Martinem Dědicem. Novák šéfa hnutí ANO zažaloval pro pomluvu. Jihomoravský Michal Hašek musí vysvětlovat, za co a jakou formou vyplatil lobbistce Janě Mrencové (vystupující pod jménem Lucie Proutníková jako mluvčí kraje) a jejímu společníkovi 3,75 milionu korun.

Všichni zmínění krajští šéfové zcela odmítají jakékoli provinění. Přesto voliči nemohou pominout fakt, že se Martin Půta schází s možným příjemcem krajské zakázky u pumpy, že královéhradečtí radní nedokázali vypsat tendr na přestavbu náchodské nemocnice a že Michal Hašek popírá prokazatelná fakta.

Nejhůř dopadlo hospodaření s majetkem

Vždycky v tom hrají roli právě ta kritéria, jež zkoumaly neziskové organizace Oživení, Naši politici a EconLab s finanční podporou Nadace Open Society Fund Praha. Nejhůře kraje dopadly v oblastech hospodaření s majetkem a smlouvy, etika a střet zájmů, mediální politika, krajské firmy a organizace. „Právě netransparentní řízení krajských firem je chronickým problémem většiny krajských vlád. Typickým příkladem je absence pravidel pro nominace a odměňování zástupců krajů v orgánech těchto firem,"  říká Martin Kameník.

Naopak nejlepších výsledků regiony dosáhly v kategoriích přístup k informacím, veřejné zakázky, dotace a územní plánování.