Velké rozpaky vzbuzují mezi soudci a advokáty nejnovější návrhy z dílny ministerstva spravedlnosti, jak snížit přeplněnost věznic. Ta byla nedávno důvodem nepokojů vězňů, kteří se v celách musí tísnit.

Vězňům se jednak možná ze současného roku zkrátí na šest měsíců lhůta, po jejímž uplynutí mohou znovu žádat o podmíněné propuštění na svobodu. Trestanci odsouzení na tři roky by se navíc mohli nově dostat z basy už po odpykání třetiny trestu, vězni na pět let v polovině doby.

„Upřímně řečeno si nedokážu u kratších trestů představit, když někdo dostane třeba šest měsíců a už po dvou  by měl být skoro automaticky propuštěn. Institut trestu pak ztrácí smysl,“ podivuje se soudce Okresního soudu v Hradci Králové Zdeněk Šulc.

Přeplněné věznice, v nichž není často splněn ani předpis čtyř metrů čtverečních životního prostoru na jednoho odsouzence, hrozí výbuchy nespokojenosti. „Větší napětí je znát,“ potvrdil mluvčí pardubické věznice Tomáš Kubín.

Trest ztratí výchovný účinek

Většina Deníkem oslovených odborníků však pokládá návrhy ministerstva za nesystémové, které neřeší podstatu problému a budou mít jen krátkodobý efekt. A naopak, předčasná propouštění způsobí ve svém důsledku jen  rozšiřování řad  recidivistů.

„Jaký respekt může mít člověk, který si vyslechne rozsudek a hned ví, že pokud nic ve věznici neprovede, po třetině trestu půjde domů? Takový trest ztrácí i výchovný účinek,“ podotkl nejmenovaný soudce, jehož identitu redakce zná.

Až dosud mohli vězni požádat o propuštění po polovině trestu. Zejména u recidivistů však soudy řadě návrhů nevyhověly. Nyní by je však musely automaticky propustit někdy i po třetině trestu. Návrat do společnosti je přitom pro tyto lidi velmi obtížný a budou se velmi rychle vracet zpátky za mříže.

„Drtivá většina zaměstnavatelů dnes vyžaduje čistý trestní rejstřík, takže tyto návrhy přeplněnost věznic vyřeší jen krátkodobě, na pár měsíců. Pokud si dobře vzpomínám, po Havlově amnestii byly dvě třetiny kriminálníků zpátky do roka a půl,“ přisvědčil soudce Šulc.

Domácí vězení a prospěšné práce

Jenže na koncepční řešení přeplněných věznic, tedy výstavbu nových kapacit, nejsou peníze. Mnozí odborníci proto apelují na větší využívání alternativních trestů.

„Vzhledem k tomu, že jsme statisticky stát s největším procentem nepodmíněně odsouzených na počet obyvatel v Evropě, je to skutečně silný problém, který se musí řešit. Daleko více bych uděloval tresty domácího vězení, které v Česku používáme velmi málo, a veřejně prospěšné práce. Tady vidím systémové řešení,“ řekl královéhradecký advokát Zdeněk Kadleček.

Touto cestou ostatně chce apelovat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který ze zákona nad věznicemi vykonává dozor. Zeman by navíc rád zlepšil situaci ve stále menším zaměstnávání trestanců.

Právě domácí vězení v Česku vykonává podle ČTK jen 208 lidí. Potíž je v tom, jakým způsobem je kontrolovat, že skutečně předepsané prostory neopouštějí. Řešením by bylo, kdyby měli speciální náramky. Zatím je ale ministerstvo nezakoupilo. Nyní na tyto lidi dohlíží mediační a probační služba.

Příliv financí do vězeňství by mohlo zajistit zaměstnávání vězňů na projektech pro státní správu. Příkladem je výroba nábytku. Třeba v Rakousku jej pro státní instituce dodávají za nízkou cenu odsouzení.

Jak jsou na tom východní Čechy

Vytíženost věznic ve východních Čechách, vždy k 31. 12. daného roku:

Vazební věznice H. Králové (2010 / 2011):
kapacita 416 / 418
stav 433 / 427

Věznice Odolov (Trutnovsko):
kapacita 300 / 300
stav 361 / 353

Věznice Pardubice (2010 / 2011):
kapacita 665 / 671
stav 737 / 763

Věznice Valdice (2010 / 2011):
kapacita 1092 / 1092
stav 1151 / 1171

Zdroj: Statistická ročenka Vězeňské služby ČR.

Kapacita východočeských věznic je s výjimkou Pardubic překročena jen zhruba do deseti procent. Některé věznice v Česku jsou však přetížené  až o 30 %. „U nás přeplněnost řešíme naštěstí málo, ta se většinou týká věznic s dozorem, zatímco Valdice jsou věznicí se zvýšenou ostrahou,“ řekla mluvčí Věznice Valdice na Jičínsku Eva Francová. Podle soudců by problém vyřešilo větší využívání alternativních trestů, jako domácího vězení, nebo veřejně prospěšných prací.