"Zatím bylo odesláno 8 034 výzev. Při rychlosti do 69 kilometrů v hodině se ukládá částka 700 korun, do 79 kilometrů v hodině 1200 korun a do 89 kilometrů v hodině 2000 korun. 79 procent případů se vejde do 69 kilometrů v hodině," říká mluvčí dobrušské radnice Leoš Dragúň.

Jak však upozorňuje, v místě byla zaznamenána i mnohem vyšší rychlost. Rekordmanem je řidič, který měřeným úsekem uháněl 125kilometrovou rychlostí.

Radary na motoristy číhají hned na okraji města při příjezdu od Opočna. Kdo neodbočí do centra Dobrušky, po pár desítkách metrů míjí značku konec obce, což zřejmě svádí k rychlé jízdě. Proč byly umístěny právě tady? Důvodem je nedaleké sportoviště, které se nachází na druhé straně silnice.

Koronavirus, ilustrační foto
Na Trutnovsku a Rychnovsku ubylo případů covidu

"Město Dobruška pořídilo systém stacionárního měření okamžité rychlosti za účelem zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Hlavním cílem je ochrana chodců – především sportovců z řad mládeže, mířících na Městský stadion - na přechodu pro chodce u křížení ulice Mělčanská a silnice II/298," doplňuje Leoš Dragúň.

Na to, že v místě začnou měřit rychlost radary, prý město předem upozorňovalo.

"Jelikož jsme na to neměli kapacity, ze začátku jsme je neměli puštěny ani sedm dní v týdnu, abychom množství přestupků stíhali vyřizovat," podotýká místostarosta Dobrušky Miroslav Sixta.

Výzva k uhrazení částky za překročení rychlosti přitom dorazila dokonce i zdravotnické záchranné službě.

Častolovice zámek
Zámek Častolovice pomůže získat nové páníčky opuštěným psům

"Pokud je z pořízené fotodokumentace zřejmé, že vozidlo má při jízdě zapnuté výstražné světlo modré nebo modré a červené barvy, přestupek je ihned stornován. Pokud však toto zřejmé není, je podezření z přestupku odesíláno k dalšímu řízení. Poté záleží na vyjádření organizace, na kterou je vozidlo registrováno, jaké uvede důvody, které vedly řidiče k takové jízdě. Může se totiž jednat o případ, že řidič vozidla neplnil žádné speciální úkoly,“ vysvětluje vrchní strážník Městské policie Dobruška Adolf Soumar.

"Z fotodokumentace nebylo patrno, že na vozidle je v činnosti zvláštní výstražné světlo. Po písemném vyjádření ředitele zdravotnické záchranné služby byl přestupek odložen," dodává Leoš Dragúň.