Nedávné potyčky v severočeském Duchcově či bitky v Novém Bydžově na Hradecku před třemi lety jsou jen občasnými explozemi uvnitř bublajících sporů. A co je horší, mnozí starostové měst, ve kterých početná romská komunita žije, systémové řešení nevidí.

Budeme tak dokolečka jen hasit etnické požáry, které nikam nepovedou? „Upřímně, bohužel se domnívám, že vyřešit se to nedá. Ten, kdo tvrdí, že převýchova je možná, je blázen," míní starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

Mladí vs. staří

Jedinou možnou cestu vidí ve věnování se mladým lidem. „Pro ně se musí vytvářet jednoduché pracovní pozice, veřejně prospěšné práce a podobně. Ti starší Romové, kteří pamatují komunismus, ještě jakž takž do práce chodí, režim je tomu naučil, ale problém mladé romské generace, která už do práce chodit nemusí, vnímám jako časovanou bombu," dodal Louda.

Tentýž generační, a tudíž do budoucna hrozící problém  vnímá i starosta Trutnova Ivan Adamec.

„Se staršími Romy problémy nejsou, jiné je to bohužel s omladinou.  Myslím, že většinové společnosti nevadí to, jestli je někdo černý, žlutý nebo bílý. vadí jim to, když Romové nadoraz využívají sociální systém," řekl Adamec.

„To jsou opravdu neskutečné výstřelky, až do očí bijící, když někdo si užívá v drahé nemovitosti a přitom má tu drzost si chodit pro příspěvky na bydlení," ilustruje starosta Louda.

Když se však někdo ozve, ihned si koleduje o výprask. Z jedné strany od skutečných xenofobů, z druhé od ochránců lidských práv. Otevřená komunikace o soužití většinové a romské společnosti uvízla na mrtvém bodě svázaném politickou korektností.

Lehké nařčení

Své by mohl vyprávět starosta Rudníku na Trutnovsku  Aleš Maloch. Nařčení z rasismu se dočkal od majitele romské firmy ze sousedního Trutnova, který tu nabídl zdarma pomoc při likvidaci následků nedávné ničivé povodně. Starosta ji nevyužil, podobně ale nevyužil i dalších nabídek pomoci.

Právě v Novém Bydžově, zmítaném v roce 2010 rasovými nepokoji, se daří snižovat kriminalitu instalací kamerového systému. První třetina  kamer je již nainstalovaná. Pomohli rovněž romští asistenti, kteří pomáhají zdejší městské policii.