Čtvrtek 31. března - on-line přenos ukončen (pokračování v pátek 1. dubna po 10. hodině - Z D E)

Prezidentovi ovšem budeme v patách i v pátek, kdy jeho pouť regionem pokračuje. Navštíví města Vrchlabí a Kostelec nad Orlicí. On-line tentokrát budou ve střehu kolegové z Krkonošského deníku a Rychnovského deníku. I oni se těší napočtenou!

S poděkováním za spolupráci kolegům z redakce Hradeckého deníku (v čele s šéfredaktorem Janem Pruškou a fotografem Michalem Fantou), kteří nám zasílali veškeré dílčí informace a obrazové materiály, se s vámi od onlajnu loučí Pavel Illich, který vás touto formou celý den děním provázel.

17.07: Tímto čtvrteční on-line reportáž z putování Miloše Zemana po našem kraji končí.

16.59: Posledním bodem dnešního programu prezidentské návštěvy na Královéhradecku se stane večeře s podnikateli a s významnými osobnostmi Hradecka.

16.43: Od starosty Jiřího Němce dostal Zeman vyřezávaný betlém. „Doufám, že jste tím nedemontovali původní betlém a ten zůstal celý," glosoval Zeman.

16.42: Setkání s občany je v Třebechovicích pod Orebem u konce. Na závěr se Miloš Zeman podepsal do pamětní knihy a dekoroval městský prapor stuhou prezidenta.

16.32: Jste ateista? „Jsem ateista,  který si před spaním přečte pár stránek z nejkrásnější knihy na světě - Bible. Ježíš Kristus byl výborný filozof."

16.29: Na otázku, co se prezidentovi v našem kraji nejvíce líbilo, odpověděl, že dílo přírody. Krkonoše. „Před čtyřiceti lety jsem projel Krkonoše na běžkách. Začal jsem ráno a večer už mne hledala horská služba. Ale nic jsem si nezlomil, protože jsem byl mladý a krásný. Teď jsem už jen krásný."

16.20: „Vím, že tu máte pivovar a v něm bydlí lidé, kteří nechtějí pracovat. A to je špatně."

16.18: „Vážím si toho, že jste opravili třebechovický betlém. Trochu mne mrzí, že váháte s opravou Hajnišova mlýna. Měli bychom si památek vážit," řekl prezident v úvodu.

16.11: Miloš Zeman se přivítal s místními lidmi, objevilo se také několik zelených karet.

15.44: Někteří lidé se na třebechovickém náměstí nevyhnuli bezpečnostním kontrolám.

Bezpečnostní kontroly občanů na třebechovickém náměstí.

15.26: Prezident si ještě převzal dárek, včetně klíče od dětiček z mateřské školy, a odjel na třebechovickou radnici. Po 16. hodině se sejde s lidmi na náměstí.

Prezident Miloš Zeman přebírající dary v Třebechovicích pod Orebem.

15.24: Jaký je prezidentův názor na kuřácký zákon? „Jsem v konfliktu zájmů, protože jsem kuřák, ale podepíšu ho, právě abych se nedostal do konfliktu zájmů. Ale jinak si myslím, že je to blbost."

15.21: Dotaz od zaměstnance: Jaký je čínský prezident a jaké kšefty nám spolupráce přinese? „Čínský prezident má dvě ruce, dvě nohy a jednu hlavu. Ale hlavně se usmívá. A jaké to hodí kšefty? Spolupráce s automobilkami a s dalšími firmami, a tím se možná zvýší mzdy."

15.16: „Konec Evropy nebude. Každá krize posiluje organismus. Například můj organismus posiluje kouření," odpověděl Zeman na otázku, jestli migrační krize je konec Evropy.

15.13: Co s uprchlíky? „Měli bychom je deportovat na řecké ostrovy, které by tím splatily část dluhu. Když Angela Merkelová pozvala Syřany, tak najednou jsou Syřany všichni.

15.10: Na otázku, kdy by měli lidé jít do důchodu, prezident řekl: „Mně je 72, tak řekněme kolem toho. Vážně bych ale viděl hranici v 65. Pokud by dobrovolně nechtěli pracovat."

15.08: „Prý tu máte průměrný plat 27 tisíc korun. Kdo ho má?" ptal se prezident. Zvedlo se pouze osm rukou. „Víte, průměr je, že když k obědu někdo má celé kuře a druhý nic, tak se oba dobře nají, protože průměrně měli oba polovinu kuřete," odvětil Zeman.

15.01: Zeman: „Nelekejte se, budu stručný, protože jsem si přišel popovídat, a čím déle mluvím, tím je méně prostoru pro dialog."

14.57: Třebechovice poprvé oficiálně navštívil prezident po téměř sto letech.

14.55: Setkání se Zemanem se dočkali také pracovníci.

14.21: Prezident už dorazil do Třebechovic. Setká se zde s vedením firmy a poté i se zaměstnanci.

Zaměstnanci Třebechovické slévárny a strojírny očekávající příchod vzácné návštěvy.

14.05: Vedení i zaměstnanci Třebechovické slévárny a strojírny už čekají na příjezd hlavy státu. Očekávána je již za čtvrt hodiny.

14.02: Návštěvu Hradce Králové má Miloš Zeman za sebou. Ve městě již několikrát byl i v minulosti. Přesvědčit se o tom můžete v tomto článku.

13:58: Hlava státu má namířeno pod Oreb. Ve 14.20 hodin se má objevit u Třebechovické slévárny a strojírny.

13:00: Kde se prezident na svých cestách hodlá stravovat? Co ho čeká ještě nejen dnes, ale také v pátek? Krátký souhrn najdete zde.

11.55: Hlavu státu nyní čeká oběd. Tedy i naše reportáž se na nějaký čas odmlčí. Odpoledne však prezident zamíří do Třebechovic pod Orebem a my společně s vámi opět budeme u toho!

11.44: Hejtman naopak dostal od prezidenta koženou aktovku. „Dostane také peněženku, která je prázdná, protože hospodaříte s přebytkem, tak proč bychom vám dávali peníze. Třetí je pásek, který je každému hejtmanovi. Gratuluji, že jste se umístil mezi třemi štíhlými hejtmany. Přeji vám krásný den a slunce v duši," zakončil setkání prezident.

11.41: Miloš Zeman zodpověděl poslední dotaz přítomných a podepisuje se do nové pamětní knihy Královéhradeckého kraje.

Prezident Miloš Zeman podepisuje pamětní knihu Královéhradeckého kraje.

11.25: Radní Josef Lukášek se ptal na názor k inkluzi. Prezident: „Mám jednoduchý návrh. Na inkluzi se mají podle paní ministryně Valachové vynaložit čtyři miliardy korun na platy asistentů a dalších věcí. Paní ministryně oprávněně požaduje zvýšení platů učitelů. Já dodávám selektivně: Škrtněme čtyři miliardy na inkluzi a přenesme tyto prostředky do zvýšení platů učitelů."

11.23: Radní Josef Dvořák: „Chtěl jsem se zeptat, zda-li pro příští volební období budete kandidovat?" Miloš Zeman: „Všude odpovídám stejně. Rozhodnu se za necelý rok. Tedy v březnu 2017 na základě několika faktorů. Jedním z nich bude můj zdravotní stav, který se výkonnem prezidentské funkce průběžně zlepšuje. Druhým faktorem bude míra podpory veřejnosti."

11.21: Zeman dále prohlašuje: „Chtěl bych skončit prognózou budoucích krajských voleb. Se stoprocentní jistotou vám mohu sdělit, že vyhraje ten nejlepší."

11.19: K dálniční síti zaznělo: „Pozemky jsou vykoupeny, peníze na to jsou, ale co čert nechtěl, Evropská komise si vymyslela novou EIU a bude se muset vše dělat znova. Snažíme se vymoci výjimku. Evropská byrokracie je pověstná hloupostmi, jako je kvalita vosku, nebo si vymyslí novou EIA."

11.17: „Přivezl jsem od papeže z Vatikánu dva požehnané kameny pro hospice. Jeden jižní Moravě, tam je hospic hotový. Druhý je pro Královéhradecký kraj. Pátral jsem, jak je to tady. Hospic se prý zatím projektuje. Základní kámen ještě nebyl doručen. Pošlu ho rychlým poslem, což by mohlo stavbu urychlit," pokračuje prezident.

11.16: Zeman dále uvádí: „Přivezl jsem si knihu, které hejtmani říkají Kladivo na hejtmany. Tam je seznam destruovaných objektů. Vy máte štěstí, pane hejtmane, že většina těch objektů tady je ve vlastnictví církve. Je tu pět prostorů v havarijním stavu, které mají nadregionální charakter. Dovolte mi vyslovit kacířskou myšlenku. Když teď církev dostává každý rok dvě miliardy korun, nehledě na restituce, tak by bylo vhodné, aby si svoje kostely opravili."

11.10: Hlava státu normálně jezdí do krajů na tři dny, ale kvůli čínské návštěvě Zeman musel svůj program v Královéhradeckém kraji omezit. „Především bych se chtěl omluvit za jednodenní zkrácení, kterým jsem ublížil především sám sobě, protože neuvidím Babičinno údolí,na které jsem se těšil. Sliby se mají plnit, takže slibuji, že příští rok přijedu na čtyři dny a užiji si údolí. Pokud se toho tedy dožiju, což plánuji."

11.04: Miloš Zeman už přišel do sálu zastupitelstva.

Prezident Miloš Zeman v sídle krajského úřadu.

11.01: Bezpečnostní opatření nejsou jen v budově, ale také kolem. Hlavu státu hlídají desítky policistů včetně ostřelovačů na střechách budov.

10.58: V 11 hodin by se měli s prezidentem setkat také krajští zastupitelé a starostové, kteří zavítali do budovy krajského úřadu.

10.54: Novináři i hosté musí projít zvýšenou bezpečností prohlídkou, kdy ochranka hlavy státu kontroluje i zavazadla a lidé se musí nechat oskenovat zařízením na hledání kovových věcí.

10.50:Na náměstí prezidenta republiky přivátala také socha svaté Anežky. „Co je to za kámen?" zeptal se Miloš Zeman. Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc mu odpověděl, že hořická žula.

10.30: Prezident Miloš Zeman právě dorazil i s kolonou na Pivovarské náměstí v Hradci Králové.  Přivítali ho zde zástupci kraje a květiny dostal od zaměstnanců Bistra U Dvou přátel.

Příjezd prezidenta Miloše Zemana do Hradce Králové.

10.21: Miloš Zeman by měl dorazit o půl jedenácté, podle aktuálních informací je jeho příjezd již netrpělivě očekáván i pár jeho fanoušky.

10.14: V terénu jsou již připravení zástupci naší redakce. Napoprvé u sídla krajského úřadu v Hradci Králové, kam zanedlouho hlava státu zavítá. Stane se tak v poměrně chmurných podmínkách, jelikož v krajském městě aktuálně mírně prší.

10.08: Dobrý den, vážení čtenáři. Vítejte u on-line reportáže z dvoudenní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v našem kraji.

Čtvrtek 31. března

Orientační program návštěvy:

Čtvrtek 31. března 2016

Dopoledne

• Přijetí na Krajském úřadu Královéhradeckého kraje

• Setkání prezidenta republiky s představiteli Královéhradeckého kraje

• Setkání prezidenta republiky se zástupci příspěvkových organizací a odborů Královéhradeckého kraje

Odpoledne

• Návštěva společnosti Třebechovická slévárna a strojírna s.r.o.

• Setkání prezidenta republiky s vedením a občany města Třebechovice pod Orebem

Pátek 1. dubna 2016

Dopoledne

• Setkání prezidenta republiky s představiteli a občany města Vrchlabí

Odpoledne

• Setkání prezidenta republiky s představiteli a občany města Kostelec nad Orlicí

• Tisková konference na závěr návštěvy Královéhradeckého kraje