„Královéhradecký kraj je jeden z nejšťastnějších krajů republiky. Nemá problémy s nezaměstnaností jako některé jiné kraje, roste průměrná mzda. Jediným problémem je stáří obyvatel, jde totiž o nejstarší kraj v republice," pronesl prezident republiky Miloš Zeman na závěr třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje, kterou zakončil v Nové Pace. Poděkoval hejtmanovi za organizaci i za to, že se mu věnoval navzdory narychlo svolané páteční ranní schůzce ministrů v Jaroměři kvůli D11. „Fascinovala mě návštěva Škodovky ve Vrchlabí, což je robotizovaná továrna. Tak vybavenou továrnu nemají ani v Německu. Automobilky nás táhnou dopředu," prohlásil s tím, že mu vadí, že vláda výrazně brzdí přísun cizinců, kteří by zaplnili pracovní místa v problematických oblastech, zejména Rychnovska. „Týká se to třeba Ukrajinců nebo Vietnamců. Pracovat umějí," uvedl.

Jestli bude znovu kandidovat na prezidenta, oznámí 10. března. „Je to případ rozštěpení osobnosti, jako když vyšije. Na jedné straně je to práce, kterou mám rád, a na druhé straně mám rád také knihy a během těch čtyř let prezidentování na ně nebyl čas," řekl.

Prezident: „Komunisté ve vládě? Klidně ano"

Jednou z dominant kraje je Krkonošský národní park. Vy podporujete senátní verzi novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou má v úterý schvalovat Parlament a přímo děsí vedení všech národních parků v republice. Obávají se, že se promění v regionální rozvojové agentury. Co vás k tomu vede?
V úterý v Poslanecké sněmovně podpořím senátní změny. Týkají se především Šumavy. V Krkonošském národním parku je všechno v pořádku a není důvod cokoliv měnit. Žádný velký zásah by to nebyl. To, co není v pořádku, je Národní park Šumava, který je zničený svým lesem. A to není dobře. Krkonoše jsou turistickou destinací, ale takzvaní ochránci přírody odmítají, aby se jí stala i Šumava, a chtějí vypěstovat divočinu tam, kde tři sta let neexistovala.

Palčivým problémem kraje je rovněž dostavba D11. Čemu mají lidé věřit?
Ptal jsem se, jestli tady mají Havránkovou. Prý už tady není. Uvidíme, jestli na trase vzniknou nové Havránkové. Zajímavé zjištění je, že peníze na to jsou. Peníze problém nejsou, vše ostatní ano."

Premiér Sobotka se včera vyjádřil, že by sestavil koaliční vládu s komunisty. Vám by to nevadilo?
Nevadilo. Komunisté jsou strana radikální levice, v tom dobrém slova smyslu. Slušelo by jim, kdyby se daleko výrazněji rozešli se svojí minulostí, protože komunistické vlády levici zdiskreditovaly.

Podepsal jste protikuřácký zákon. Budete chodit na Vysočině kouřit před hospodu?
Hospoda U prezidenta v Novém Veselí je čtyři měsíce zavřená, protože nájemce nebyl úspěšný v jejím provozování. Takže bych neměl důvod před hospodu chodit. A na chalupě kouřit smím, to mi nikdo nezakazuje.