Generálmajor Jaroslav Klemeš byl v pátek oceněn Řádem Bílého lva 1. stupně.

Čtyřiadevadesátiletý veterán druhé světové války  opustil v lednu 1940 nacisty obsazené Československo. Zúčastnil se bojů o Francii a poté se přesunul do Anglie, kde prošel paradesantním výcvikem. Jeho specializací byla radiotelegrafie a navádění letadel.

Čtyřčlenný výsadek Platinum-Pewter, jehož byl členem, seskočil 17. února 1945 u Nasavrk. Krátce na to se už Jaroslav Klemeš zapojil do odboje. Úspěšně například zorganizoval dva shozy zbraní nad protektorátem.

Když domácí odboj potřeboval v Praze vysílačku, Jaroslav Klemeš tam odchází a v Praze-Kobylisích navazuje radiotelegrafické spojení s Londýnem a dalšími stanicemi. Vysílal až do Pražského povstání.

V roce 1950 byl tehdejším režimem zatčen, degradován, zbaven vyznamenání a dokonce vězněn. 2. května 1968 byl rehabilitován. Na začátku února 2012 se Jaroslav Klemeš stal čestným občanem města Chrudim.

Je také dlouholetým patronem místního 43. výsadkového praporu a výsadkáře pravidelně navštěvuje.

Město Chrudim jej společně s výsadkáři v květnu navrhlo na Řád Bílého lva. Podpory návrhu na půdě Parlamentu ČR se ujal chrudimský poslanec Jan Chvojka.

Další vyznamenaní Východočeši
Řád Bílého lva I. třídy
Mons. Dominik Duka, narozen v Hradci Králové, arcibiskup pražský, primas český a kardinál
Řád T. G. Masaryka IV. třídy
doc. Jan Kačer, narozen v Holicích, herec a režisér
Medaile za zásluhy I. stupně
Ing. Josef Mandík (in memoriam), rodák z Nasavrk, dlouholetý předseda Českého svazu včelařů