Hradecko

Jiří Štěpán (ČSSD), hejtman Královéhradeckého kraje: Volil jsem pana profesora Jiřího Drahoše, protože ho považuji za velmi kvalitního kandidáta. A vzhledem k výsledkům v kraji je vidět, že stejný názor jako já měla i řada dalších voličů. ČSSD však byla vždy názorově široce rozkročenou stranou, takže podporu u nás měli oba kandidáti.

David Drábek, dramatik a režisér: Miloš Zeman se zasloužil o studenou válkou mezi Čechy. Pokud se ji nepokusí zažehnat, tak
se ještě jedné velké politické prohry dočká. Dostal šanci stát se evropským politikem, ale skončí spolu s Václavem Klausem mezi extremisty okresního formátu.

Náchodsko

David Novotný, ředitel soutěže Muž roku, Náchod: Volil jsem Miloše Zemana. Už víme, co od něj můžeme čekat, je to zkušený politik. Sice se všemi jeho názory nesouhlasím, ale pana profesora Drahoše neznám, v politice se nepohyboval. Sledoval jsem volební debaty kandidátů, které mě přesvědčily ve prospěch dosavadního prezidenta. Očekávám, že bude prosazovat zájmy České republiky ve světě, bude národ spojovat a že budeme kvalitním partnerem pro zahraničí.

Aleš Cabicar (TOP 09), náměstek hejtmana KHK pro zdravotnictví, Náchod: V prvním kole jsem volil Pavla Fishera, v druhém logicky Jiřího Drahoše. Výslednou volbu pana Zemana respektuji, nicméně nejsem s ní ztotožněn. Kromě mnoha dalších důvodů, mezi kterými vyčnívá proruská orientace zvoleného prezidenta, je jeho handicapem zejména věk a celkový fyzický stav. Mrzí mne, že si to pan Zeman podobně nevyhodnotil ve svém vlastním zájmu.

Trutnovsko

Ivan Adamec, Trutnov, poslanec PČR: Sluší se pogratulovat vítězi. Volby měly charakter protestního referenda proti současné hlavě státu. Ale jsou to jen volby, za chvíli budou další. Prezidentská volba se podle mého přeceňuje. Stávající prezident vyhrál těsně. Měl by se zamyslet nad tím, jak národ stmelit a ne ho rozdělovat.

Josef Lábus, Trutnov, hudebník: I když bych nejraději ve funkci prezidenta viděl Marka Hilšera, rozhodl jsem se volit „matematicky“, aby byla alespoň šance, že dojde ke druhému kolu. Volil jsem tedy v obou kolech Jiřího Drahoše. Nechtěl jsem totiž za prezidenta arogantního, sebestředného a vulgárního opilce, který se stýká s exponenty předlistopadového totalitního režimu.

Rychnovsko

Petr Dujka, správce zámku Doudleby: Máme Miloše Zemana za jeho politického života už hodně přečteného. Jeho, jak předvolebním, tak povolebním slibům nevěřím. Výsledek včerejší prezidentské volby proto považuji pro národ za velice nešťastný.

Jan Skořepa, starosta Rychnova nad Kněžnou: Budu velmi stručný. Výsledky prezidentské volby byly velmi těsné a je samozřejmě potřeba poblahopřát vítězi. Lidé šli k volbám a své hlasy dali kandidátům tak, jak uznali za vhodné. A jestli jsem s výsledky spokojený? Jsem vyrovnaný.

Jičínsko

Rudolf Cogan, Nová Paka, krajský zastupitel: Byly to krásné volby. Já jsem volil Jiřího Drahoše, protože mně jsou sympatičtí vědečtí pracovníci, je to můj šálek kávy. Miloš Zeman mně jinak nevadí, lidi ho chtějí, chová se lidově, má jejich podporu. Je to jeho legitimní vítězství. Jinak od něho moc neočekávám, hlavním hybatelem je předseda vlády, prezident je jen takový pokladač věnců.

Petr Heber, Jičín, výtvarník: Já jsem volil pana Zemana, a tak jsem s výsledkem spokojený. Nic zvláštního od něho v příštích letech neočekávám. To, co bylo, bude dál. Miloš Zeman je jeden z nás, rád si dá panáka, zapálí cigáro. Drahoš mi nějak nepasuje do noty, je to vědec, je to chemik a já se divím, proč nezůstal u svého řemesla a šel do politiky. Zeman je v politice spoustu let, jen bych mu nechal ušít pořádné boty, aby mohl chodit.