„Téměř ideální meteorologické podmínky během částečného zatmění Slunce vedly k doslova 'učebnicovým' změnám intenzit slunečního záření na území ČR," uvedl Ladislav Metelka ze Solárního a ozonového oddělení ČHMÚ v Hradci Králové

Podle jeho slov podobně velké zatmění slunce ovlivní  mimo jiné teplotu nebo vlhkost vzduchu. „Primární je ovšem změna příkonu slunečního záření. V případě tohoto zatmění byl pokles intenzit záření i vzhledem k jasnému počasí velmi výrazný. Intenzity klesly zhruba na třetinu hodnot, které by byly v dané době měřené bez zatmění," upozornil Ladislav Metelka.

Teplota vzduchu v době zatmění klesla na některých místech až o čtyři stupně,  Pokles (nebo zastavení vzestupu) teploty byl v době zatmění  patrný na všech meteorologických stanicích v ČR.   (zr)

Sjezdovky se vylidňují

Královéhradecko - Zájem o lyžování na východě Čech s pokračujícím oteplováním klesá, ačkoliv skiareály mají stále dostatek sněhu. Podmínky jsou však dobré pouze ráno;  odpoledne, kdy je sníh měkčí, se zhoršují. Zatímco malé areály už ukončily sezonu, velké budou v provozu až do Velikonoc.

Ilustrační foto„Sezona bude ve Špindlerově Mlýně trvat do Velikonoc, poté se bude zavírat medvědínská strana a ještě týden potom pojede svatopeterská strana. Obvykle se jezdí déle, ale zájem klientů opadá," řekl šéf skicentra Zdeněk Spilka.

Ve Špindlu o víkendu lyžovalo asi 10 tisíc lidí. V sobotu se víc, stejně jako na jiných místech, vydařilo počasí. Svatopetrská sjezdovka má kvalitnější sníh navíc až do odpoledne, nesvítí na ni totiž celý den slunce. K dispozici je pro běžkaře 25 kilometrů tratí.

Taktéž návštěvnost v Peci pod Sněžkou a Janských Lázních byla o víkendu oproti hlavní sezoně poloviční. Skiareál stále nabízí 25 kilometrů sjezdových tratí a otevřený bude do Velikonoc. I zde je nejlepší lyžování hned po ránu, pak je vhodné přemístit se na severní svahy.   (čtk, kim)