Rychnov, Kvasiny – Ještě před několika lety se mohli obyvatelé výše uvedených měst vydat na procházku přes tzv. Poustka a Černý les z jednoho místa do druhého. Dnes se sice mohou na výlet vydat také, ale jejich cesta povede kolem betonového kolosu automobilky, který se do hloubky lesů a polí zakusuje čím dál víc.

Podle některých informací se rozmach automobilky zdaleka nezastavil. A kromě dodavatelských firem, které rostou podle silnice Rychnov – Solnice, se bude rozrůstat dál do polí. Stavební ruch, který tam probíhá, by tomu nasvědčoval. Hovoří se dokonce o téměř stoprocentním navýšení automobilové výroby. I když je to možná přehnané, tovární haly se budou stavět dál. Jak u hlavní silnice, tak v zadní části podniku směrem na Lukavici.

Pozemky, které se tam rozkládají, patří vesměs soukromníkům. Zda je budou ochotni prodat, záleží u některých na vztahu, který k nim mají, a hlavně na částce, kterou budou zájemci ochotni zaplatit. „Já tady fakticky mám jenom pár metrů, ale pokud za ně bude někdo ochoten dát slušné peníze, tak proč ne. Ale na mně to tady nestojí, jsou tady vlastníci daleko větší," řekl jeden z majitelů pozemku, který si nepřál uvést jméno. Část pozemků patří Kvasinám a část Lukavici. Starostka Eva Martinů se k možnému prodeji staví jednoznačně: „Nemáme v úmyslu pozemky prodávat, obzvlášť ne, pokud by šlo o spekulativní nákupy."

Tamní příroda zřejmě neskrývala vzácnou floru a faunu, takže bez námitek ekologů v klidu mizí pole i louky. Zůstává kousek lesa, který hrdinně bojuje s hromadami suti a nákladními auty. Procházka z Rychnova do Kvasin už však poetická nebude, půjdete sice suchou nohou po asfaltu, ale takovým malým betonovým městem.