Prudký rozmach kvasinské průmyslové zóny nepřináší do podhůří Orlických hor pouze pozitiva v podobně rekordně nízké nezaměstnanosti. Obce v bezprostředním centru rozvoje musí bojovat s fenoménem stále vznikajících ubytoven. To často brzdí i výstavbu nových bytů, které se stávají na Rychnovsku horkým zbožím.

Například ve dvoutisícové Solnici je evidováno osm zkolaudovaných ubytoven. Z těch může město podle zákona vybírat poplatky. Bují ovšem i ubytování pro zaměstnance Škodovky a na ni navázaných firem, které poskytují soukromníci ve svých bytech. Vznikající „neoficiální“ ubytovny pak obcím a městům přináší spíše starosti. Od podzimu loňského roku se počet takových objektů zvedl v samotné Solnici z 50 na 53.

„Pravda je, že počet stále roste,“ uvedl starosta Solnice Jan Hostinský.

Podle odhadů se počet lidí na ubytovnách pohybuje kolem pěti stovek. To je zhruba jedna čtvrtina obyvatel dvoutisícové Solnice. Pracovníci, kteří do kvasinské zóny přicházejí nejenom z Čech, ale i z ostatních koutů Evropy, hledají levné ubytování právě v těsné blízkosti kvasinského závodu. A právě enormní poptávka po tomto druhu ubytování pokřivuje trh s byty samotnými. Přestože počet lidí žijících v Solnici objektivně narůstá, trvale hlášených osob paradoxně ubývá. Může za to i fakt, že mnozí majitelé bytů a nemovitostí se stěhují do okolí a objekty v samotné Solnici pronajímají pracovníkům z průmyslové zóny.

„Paradoxně nám klesá počet trvale hlášených osob, a zároveň roste počet, které se v Solnici nacházejí,“ uvedl Hostinský. Ostatně s tímto fenoménem se potýká i zhruba pět kilometrů vzdálené okresní město.

Obce a města mají v této věci poměrně svázané ruce. Protože pokud by daly volný průchod výstavbě bytů, což by znamenalo především výstavbu pod patronátem developerských společností, problém by se ještě prohloubil.

Nůž. Ilustrační foto
Na obsluhu benzínky vytáhl nůž a vzal peníze. Policie prosí o pomoc

„V tomto daném okamžiku není pro město řešením developerská výstavba. Všude jinde v republice je to v pořádku. Tady to neplatí, protože, když developer postaví byt, koupí ho někdo, kdo z něho chce mít rentabilitu. Po většinou je to tak, že to pronajme kvůli penězům více lidem,“ okomentoval problematiku Hostinský.

Důkazem může být i situace v sousedních Kvasinách. Tam se v nedávné době postavilo pět nových bytů, ale přihlášen je v nich k pobytu pouze stejný počet lidí.

Řešení? Výstavba pod patronátem měst

Jelikož v okolí průmyslové zóny je řešení bytové problematiky pro města a obce těžkým oříškem, hledá se řešení. Jednou z variant, jak lépe regulovat trh s byty v okolí průmyslové zóny, je výstavba nových bytů pod patronátem právě měst a obcí. Pomoci má hlavně stát.

Ministerstvo pro místní rozvoj má ve své gesci dotační program, který počítá s tím, že města v okolí průmyslové zóny budou moci čerpat dotaci na výstavbu bytů. Řešení problému bylo ostatně součástí obou prohlášení české vlády.

Vedení měst se bude muset ovšem poprat s větší zátěží než „zkušená“ developerská firma, která se na výstavbu nemovitostí specializuje. A to si vyžádá především čas. Problém se tak nezlepší ze dne na den.

„Je to běh na roky. Není to rozhodně otázka několika měsíců,“ dodal Hostínský s tím, že v následujícím období se bude postupovat od razítka k razítku.

Jiří Drahoš.
Města volila Zemana, venkov Drahoše

Boom není černobílý

Na jedné straně rekordně nízká nezaměstnanost, na té druhé problémy s byty či drobnou kriminalitou. Přestože absolutním průmyslovým těžištěm Rychnovska se stala kvasinská průmyslová zóna se všemi neduhy, které prudký rozvoj přináší, dají se najít podle starosty Solnice najít i pozitivní přínosy.

Především dostatek práce, který na jedné straně vyvažuje příliv gastarbaiterů ze zahraniční či zaměstnanců z tuzemska, může být pro mnohé pro průmysl „zapomenuté“ oblasti České republiky důvodem k určité závisti a pro mnohé zastíní i negativní vliv bouřlivého rozvoje. Tím je například i kriminalita.

„Máme za úkol problémy řešit. Něco jde rychle, něco pomalu,“ řekl Hostinský s odkazem na to, že se v nedávné době podařila vyřešit lepší spolupráce jak se státní policií, tak s rychnovskými strážníky. V nedávné době vznikla například i pobočka cizinecké policie.

„Situace je z hlediska spolupráce s policií úplně jiná než v roce 2014,“ uzavřel Hostinský.

V kvasinské průmyslové zóně v současné době pracuje kolem 12 tisíc lidí, z nich přibližně 30 procent tvoří cizinci. A to jak ze sousedního Polska tak dalších evropských států.