Sobotního 46. ročníku Českého poháru v zimním plavání a 18. ročníku Memoriálu Jirky Řebíčka se zúčastnilo přes sto třicet odvážlivců.

Na rybníku museli vysekat v ledu bazén

Pro odvážné plavce, kteří přijeli z celé republiky, ale i ze zahraničí byly připraveny tratě v délkách 100, 250, 500 a 750 metrů. Předešlé mrazivé dny ale udělaly své, a tak pořadatelé z oddílu dálkového a zimního plavání SK Výtahy Náchod – Metujští tygři, museli před zahájením vysekat do ledu bazén, aby bylo kde plavat.

„Síla ledu dosahovala dvaceti centimetrů a na vytvoření bazénu o délce přes čtyřicet metrů jsme museli vyřezat přes sto tun ledu. Za pomoci členů pořádajícího oddílu Metujských tygrů a dobrovolníků se to podařilo, a tak plavci mohli už jen dokázat svou připravenost poprat se s tratí a vodou, jejíž teplota byla 1,8 °C. Teplota vzduchu se pohybovala okolo čtyř stupňů pod nulou," informoval hlavní pořadatel Petr Kocián.

Mrazivá voda udělala s plavci své. Všichni vylézali z vody pěkně zabarvení do červena a dost vyčerpaní. Zejména ti, kteří si vybrali třičtvrtěkilometrovou trať a rozhodli se uplavat devět koleček ve vysekaném bazénu.

„I v letošním roce se závodů zúčastnila řada známých plavců nejen z celé republiky, ale i z ciziny. Ledovou koupel vyzkoušela i plavkyně z Argentiny, která závodí za pražský oddíl. Vítězem byl ale každý, kdo se odvážil do vody ponořit," dodal Petr Kocián.