Do krajských voleb zbývá ještě více než rok a strany se na ně teprve začínají připravovat. I přesto už politici uvažují o možných partnerech pro spolupráci.

Například KSČM, která je nyní v koalici s ČSSD ve vedení kraje, by se po příštích volbách nebránila případné spolupráci s ANO. Připustil to nynější náměstek hejtmana Otakar Ruml, který už dříve oznámil, že by se rád stal lídrem kandidátky KSČM. „My jsme ochotni spolupracovat s každým, s kým se shodneme na programových cílech," řekl Deníku.

Dodal, že výsledky průzkumu nepřeceňuje, ale že ho i přesto potěšily.

„Nepochybně je to výsledek našeho dlouhodobého zájmu o problémy občanů a úsilí je v rámci možností řešit," podotkl s tím, že je pro KSČM je to strategie nejen volební, ale i dlouhodobá.

Birke bude bojovat o post hejtmana

Vyjádření hejtmana Lubomíra France (ČSSD) se získat nepodařilo, protože je na dovolené. Už před časem však oznámil, že funkci ve vedení kraje obhajovat nebude a chce se soustředit na působení v senátu.

Předseda krajské organizace ČSSD Jan Birke výsledky průzkumu, v němž ČSSD skončila třetí, hodnotit nechtěl. „V tuto chvíli to považuji za předčasné a spekulativní," sdělil Deníku. Podle něj je strategie, s níž jeho strana vstoupí do voleb, teprve ve fázi příprav. „Už dnes však mohu říci, že s největší pravděpodobností budu jako lídr kandidátky usilovat o post hejtmana," uvedl Jan Birke.

Koalice pro KHK
má vyšší ambice

Optimisticky vidí vyhlídky Koalice pro Královéhradecký kraj, která v průzkumu skončila čtvrtá, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Do předešlých voleb vedl koalici složenou z KDU-ČSL, Hradeckého demokratického klubu (HDK) a Volby pro město (VPM), která se ziskem 12 procent hlasů obsadila třetí místo za ČSSD a KSČM.
„V minulých volbách jsme 12 procent dostali, naše ambice nyní míří výše," zdůraznil.

Upozornil také, že koalice půjde do následujících voleb ve stejném složení. Po úspěších KDU-ČSL ve sněmovních, evropských i komunálních volbách a po nárůstu zisku hradeckého primátora Zdeňka Finka (HDK) v komunálních volbách Pavel Bělobrádek předpokládá, že potenciál Koalice pro KHK se ještě zvýší.

„Kandidátů na hejtmana máme několik, zatím nebylo rozhodnuto. Strategie je získat co nejvíc hlasů," uzavřel s úsměvem. Zdeněk Fink výsledky průzkumu nechtěl komentovat. O kandidátu na hejtmana však má jasno: „Na postu hejtmana bych nejraději viděl Pavla Bělobrádka."

Starostové 
a Východočeši

I když je do voleb ještě relativně daleko, některá hnutí už se dohodla na spolupráci. Na konci června oznámili zástupci Starostů a nezávislých (STAN) a politického hnutí Východočeši, že se domluvili na vytvoření společné kandidátky pro krajské volby v příštím roce. Z memoranda mezi oběma subjekty vyplynulo, že společná kandidátka se bude jmenovat Starostové a Východočeši. Do podzimu chtějí mít jasno o jménu lídra i o programu.

Do minulých krajských voleb kandidovali STAN společně s TOP 09, politické hnutí Východočeši tehdy šlo do voleb s podporou hnutí ANO.

STAN tentokrát TOP 09 s nabídkou na spolupráci neoslovili a rozhodli se kandidovat společně s Východočechy. Východočeši sice původně očekávali spolupráci s hnutím ANO, krajská organizace ANO se však rozhodla, že bude kandidovat samostatně. Hnutí Východočeši ještě musí splatit půjčku ve výši 2,5 milionu korun, kterou jim na volebním kampaň před minulými krajskými volbami zapůjčilo ANO. Půjčka by měla být splacena příští rok.

Co se kraji daří 
a co se nepovedlo

- Kraj úspěšně usiluje o další rozvoj průmyslové zóny Kvasiny – Solnice na Rychnovsku, kde Škoda Auto plánuje zvyšování výroby. Díky Škodovce je Rychnovsko oblastí s velmi nízkou nezaměstnaností. V rozšířené zóně by měly působit hlavně podniky navázané na Škodu Auto.
- Po dvou letech se letos podařilo dokončit rekonstrukci barokního hospitalu v Kuksu. Oprava stála téměř 440 milionů korun. V bývalém hospodářském křídle vzniklo multifunkční výchovně vzdělávací centrum.
- Zlepšila se ekonomická a finanční situace krajských nemocnic.
- Kraj letos vynaloží rekordní částku 730 milionů korun na nejzničenější úseky silnic druhé a třetí třídy. Chátrání krajských silnic by tak mělo skončit.
- Zatím se nepodařilo zahájit modernizaci a dostavbu náchodské nemocnice, která je s odhadovanou cenu 1,19 miliardy korun bez DPH největším současným investičním projektem kraje. Měla začít v roce 2012 a skončit v polovině letošního roku. Minulý měsíc však byl teprve vypsán tendr.
- Firma Stapro použila data pacientů krajských nemocnic k ekonomické analýze poskytované péče, aniž ji k tomu opravňovala smlouva. Audit však prokázal, že k úniku dat mimo nemocnice a jejich zneužití nedošlo. Kraj dříve tvrdil, že vše bylo smluvně ošetřeno.

ANO se připravuje na boj o kraje

Hnutí Ano dosud uspělo v parlamentních, senátních i obecních volbách a svůj úspěch by chtělo zopakovat i příští rok ve volbách krajských. Podle posledního průzkumu Sanep bude zřejmě boj s ČSSD velmi tuhý. Z výsledků dotazování vyplývá, že ANO by zvítězilo v šesti krajích, v dalších šesti by vyhrála sociální demokracie. V Olomouckém kraji by jejich souboj o vítězství skončil nerozhodně, protože v dotazování získaly shodně 19,9 procenta hlasů. V poslední době mělo hnutí v několika regionech problémy, které skončily vyloučením rebelujících členů. Podobným situacím chce prý ANO předejít důkladnějším výběrem kandidátů. Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek už dříve řekl, že ANO má šanci připravit o post třeba jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD), který zároveň vede Asociaci krajů ČR. V průzkumu Sanep však ANO na jihu Moravy skončilo až čtvrté.