V obou krajích by sociální demokracie vedla jen s nepatrným náskokem před lidoveckými koalicemi. Třetí místa už se lišila: zatímco v hradeckém ho obsadili komunisté, v Pardubickém hnutí ANO.

Do pardubického krajského zastupitelstva by se podle srpnového dotazování dostala ještě ODS, Svobodní a Soukromníci, Koalice Východočeši, Nezávislí, Patrioti a TOP 09. V hradeckém kraji by uspěla také ODS a TOP 09.

VÝSLEDKY SE LIŠÍ

Krajské volby jsou podle politologů pro průzkum preferencí velmi obtížné. O tom svědčí i velmi rozdílné výsledky zkoumání jiných agentur. Zatímco podle Phoenixu by v srpnu ČSSD zvítězila v sedmi krajích, ANO ve čtyřech a ve zbylých dvou lidovci a komunisté, agentury Median a STEM/MARK, které zpracovávaly průzkum pro Českou televizi, zaznamenaly zcela odlišné voličské nálady. Podle jejich respondentů by v devíti ze 13 regionů mělo nejvyšší volební potenciál hnutí ANO, ČSSD by si lépe vedla jen v jižních Čechách a na Vysočině. ANO by se ziskem téměř třetiny hlasů zvítězilo také v kraji Pardubickém a Královéhradeckém.

Rovněž podle posledního průzkumu agentury Sanep by v hradeckém kraji zvítězilo ANO, které by s necelými 19 procenty těsně porazilo ČSSD a KSČM, naopak v Pardubickém kraji by prvenství patřilo rovněž devatenáctiprocentní Koalici pro Pardubický kraj, kterou by s nepatrným odstupem sledovalo ANO a ČSSD.

S VELKOU REZERVOU

„Veškeré předvolební průzkumy je potřeba brát s velkou rezervou. Procentuální zisky jednotlivých uskupení nejsou skutečnými zisky, které strany při volbách reálně získají. Spíš odrážejí náladu mezi zlomkem obyvatelstva a částečně i témata, která v tu dobu ve společnosti rezonují. Ostatně v minulosti snad žádné volby nedopadly, jak předpovídaly průzkumy," připomíná politolog Jiří Štefek.

Odlišnost dat z průzkumů a volebních výsledků je dána i podle dalších politologů malým vzorkem oslovené populace, který navíc nebývá příliš reprezentativní.

„Průzkumy však mohou výsledky voleb nakonec ovlivnit. Někoho vyburcují k tomu, aby šel volit a nebo mohou potenciálním vítězům uškodit, protože někteří voliči si řeknou, že jejich strana má hlasů už dost a ten můj je zbytečný," upozornil Štefek.