Jsou to však jen předběžné údaje. Kolik dětí do prvních tříd skutečně nastoupí, se ukáže až na konci září. Část rodičů totiž požádala o odklad školní docházky, naopak ale do prvních tříd přišly děti, které už odklad měly.

Největší vlna prvňáčků po babyboomu kolem roku 2007 ale pomalu končí. V příštích letech se už očekává postupný úbytek nových žáků základních škol.

Ke stávajícím zhruba 520 základním školám v celých východních Čechách přibývají také nové soukromé. Například v Pardubicích by se měly příští rok otevřít hned tři takové školy. Všechny chtějí vyučovat netradičním způsobem.

V pátém městském obvodu by měla vzniknout komunitní škola založená na principech Montessori pedagogiky. Další soukromá Základní škola V Pohybu by měla působit na území druhého pardubického obvodu a fungovat jako komunitní škola s rodinnou atmosférou. Třetí je Scioškola, za níž stojí ředitel společnosti Scio a zakladatel soukromé školy PORG Ondřej Šteffl. Chce vybudovat úplnou základní školu pro až 150 žáků, kteří se budou vzdělávat ve věkově smíšených skupinách. Výuka je postavena mimo jiné na poznatcích v psychologii, filozofii, neurovědě či antropologii, místo učitelů ve Scioškole pracují takzvaní průvodci.