„Na hřebenech je okolo 30 až 50 centimetrů sněhu. Avšak místy je ho vlivem působení větru uloženo větší množství. Sněhové profily jsou nestabilní a v místech, kde je pokrývky vlivem větru více, nebezpečí vzrůstá," upozorňují krkonošští záchranáři.

Jaké mají pro svá slova důkazy? Minimálně událost z první poloviny prosince, kdy v Krkonoších spadla první lavina současné sezony.

Stalo se to v magické datum 12. 12. 2012 v prostoru Modrého Dolu, na lavinovém svahu zvaném Mapa republiky. Nešlo přitom o samovolný sesuv.

Lavinu utrhli dva lyžaři

„Do svahu postupně najeli dva lyžaři. Oba v nejprudším úseku středem. První najel přímo, bez zatáček a až po projetí nejprudšího úseku začal brzdit a zatáčet. Zastavil v dolní části a čekal na kamaráda. Ten najel obdobně, ale v neprudším úseku si trochu přibrzdil. V tomto okamžiku se začala trhat nafoukaná deska, a to zprava doleva (z pohledu odspodu)," popsali situaci lavinoví preventisté HS Viktor Kořízek a Jiří Holeček.

A jak nebezpečná situace dopadla? Jedoucí lyžař rychle zareagoval a podařilo se mu z laviny vyjet. Jeho kolega pak zvládl složitou akci.

Odborníci: Sníh je nestabilní

„První lyžař, který čekal dole, byl lavinou ale zasažen. Naštěstí se mu podařilo předtím alespoň trochu rozjet a ujíždět pryč. Lavina ho zasáhla zezadu (přibližně do výšky 1 m). Zásah ustál a naštěstí ho lavina vyvezla do boku své dráhy. Dalším zasaženým byl pes, který se z laviny také dostal bez následků," doplnili preventisté.

„Přestože na poměry Modrého Dolu podle nich nešlo o velkou lavinu, i tak budí respekt. Šírka odtrhu byla zhruba 120 metrů, délka dráhy asi 250 metrů a výška odtrhu byla v průměru okolo půl metru. Nejvyšší odtrh měl 2,2 metru," zjistili lavinoví preventisté.

Jejich měření prokázalo, že sníh v tuto dobu není vůbec propojen a profily jsou velmi nestabilní.

První lavina nynější sezony

•šířka odtrhu 120 metrů

•délka odtrhu 250 metrů

•nejvyšší odtrh 2,2 metru