V cenách však mezi pumpami panují velké rozdíly. V průměru nafta i natural stojí ve východních Čechách rovných 30 korun, zhruba osmdesátník pod celostátním průměrem.

„Takhle levně se netankovalo už několik let. Snad to vydrží," pochvaloval si v pondělí v Hradci Králové jeden z motoristů.

Podle analytiků by to navzdory klesajícímu kurzu koruny vydržet skutečně mohlo. „Motoristy nepotěší oslabení koruny oproti americkému dolaru o 2,7 procenta, což mírně omezuje pokles cen pohonných hmot. Přesto v dalších dnech očekávám další propad cen, a to opět až o několik desítek haléřů," sdělil analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

V sousedním Polsku od minulého týdne pumpy zdražily, jsou ale stále levnější než v Česku. Podle serveru www.fuel-prices-europe.info litr benzinu v Polsku nyní v přepočtu průměrně přijde na 26,37 koruny a litr nafty na 27,89 koruny.

V českém pohraničí však bývají pohonné hmoty o něco dražší.

Zaujalo nás: Největší malou vodní elektrárnou v kraji je Práčov

Východní Čechy - Malé vodní elektrárny skupiny ČEZ na východě Čech vyrobily minulý rok 48,336 gigawatthodin (GWh) elektrické energie. Je to o 29 GWh méně než v roce 2013. Produkce elektřiny je totiž závislá hlavně na srážkách a počasí. Nejvýkonnější byla elektrárna Práčov na Chrudimce, která dodala do sítě 8,303 GWh. Oproti ostatním neodebírá vodu přímo z řeky, ale z podzemního přivaděče, který vede z Křižanovické přehrady a ústí do vyrovnávací věže v Práčově, z níž do elektrárny pod kopcem u řeky vede ocelové potrubí. Elektrárna z roku 1953 funguje jen několik hodin denně ve špičkovém režimu.

Na východě Čech má ČEZ osm malých vodních elektráren. Kromě Práčova jsou to Hradec Králové, Les Království, Pardubice, Pastviny, Předměřice, Přelouč a Spálov. V celém Česku vyrobily malé vodní elektrárny skupiny ČEZ vloni 243 GWh elektřiny. Polovinu z toho dodala do sítě elektrárna Střekov na Labi.