Při pondělním příjezdu několika stovek ukrajinských uprchlíků mluvčí asistujících pardubických městských policistů Jiří Sejkora spatřil u automatu uprostřed haly postávajícího muže s dvěma kufry s vyobrazeným písmenem "Z".

Kvůli práci s organizací příjezdu Ukrajinců neměl čas to řešit. Zavazadla ale vyfotil a později je umístil na svůj soukromý účet na Twitteru. Není proto zřejmé, zda šlo skutečně o symbol ruských okupantů, nebo o náhodně vzniklý obrazec při přelepení kufrů.

Psali jsme:

Do Pardubic přijel v pondělí ráno další vlak se stovkami uprchlíků z Ukrajiny. Foto: Jiří Sejkora (Městská policie Pardubice)
NOVÉ FOTKY: Uprchlíci dorazili do Pardubic. Vyřídí papíry a někteří jedou dál

„Neměl jsem víc času to řešit, nádraží bylo plné uprchlíků, jejichž příjezd a rozvoz autobusy jsme pomáhali organizovat,“ uvedl mluvčí pardubických strážníků Jiří Sejkora. Fotka koluje po sociálních sítích a už se jí podle informací Deníku zabývá i policejní prezidium. 

„V každém případě o to má policie zájem a stejně jako vy se mě ptali, jestli mám těch fotek více," dodal Sejkora. Sám fotku na Twitteru okomentoval jen rozpačitým "#Pardubice nádraží dnes ráno. Neříkám nic… Radši…"

Server Neovlivní.cz v úterý přišel s informací, že policie zpracovává metodický pokyn, podle kterého by bylo možné vyšetřovat pro podporu ruské agrese na Ukrajině ty, kteří s ní vyjádří souhlas prostřednictvím písmene Z.

Stejný symbol se objevuje také na řadě míst v Rusku. Ti, kteří souhlasí s ruskou agresí na Ukrajinu, jej umisťují na automobily či oblečení. O víkendu se za Putina postavil například dvacetiletý gymnasta Ivan Kuljak na Světovém poháru v Dauhá. Bronzovou medaili si totiž převzal v dresu s bílým písmenem Z na hrudi. Pozdvižení vzbudil o to víc, protože na stupních vítězů stál s Ukrajincem Iljou Kovtunem.

Tank projíždí ulicí města v takzvané Doněcké lidové republice. Ilustrační snímek
Ruský gymnasta šokoval. Dres si „vylepšil“ písmenem Z, stál vedle Ukrajince

Význam písmene, které se objevuje na ruských tancích, není jasný. Podle některých může označovat slovo Západ, další se přiklání k významu Za vítězství (Za pobědu). Faktem však zůstává, že v azbuce odpovídá latinské Z, písmenu "З". Co tak má přesně bílé písmeno Z symbolizovat, zůstává stále v rovině spekulací.

Pardubice jako mezizastávka

Většina Ukrajinců z pondělního ranního vlaku v Pardubicích nezůstala. Část z nich pokračovala dál do Prahy, někteří za příbuznými a známými do jiných měst, nebo do Německa.

"V tuto chvíli ale je pro ně časově výhodnější vyplnit potřebné dokumenty v Pardubicích, protože pražské asistenční centra jsou v tuto chvíli přetížená,“ vysvětlil Sejkora.

Od nedělního večera na Komenského náměstí v Pardubicích stojí velké vytápěné stany. Slouží jako čekárna pro uprchlíky z Ukrajiny. "Červené stany jsou plně vytápěné, osvětlené a dnes dopoledne v nich byl zřízen dětský koutek," poznamenala mluvčí hasičů Vendula Horáková.