Bude to Přemysl Rabas, vítěz výběrového řízení, bývalý šéf chomutovského zooparku a příznivec odcházející ředitelky Dany Holečkové?

Nebo Lubomír Moudrý, bývalý ředitel děčínské zoo, který skončil v konkurzu druhý?

Kdo z nich bude novým ředitelem dvorské zoo, rozhodne příští týden až rada Královéhradeckého kraje. Ten je zřizovatelem zoo.

Ačkoliv výsledek druhého kola konkurzu je jasný, jméno nového ředitele nikoliv. Výběrová komise doporučila radě kraje oba kandidáty. „Konečné rozhodnutí má v rukou rada kraje, víc v této chvíli nemohu říct," potvrdil mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Tomu, že nic není ve skutečnosti ještě jisté, nahrává i skutečnost, že se k verdiktu výběrové komise nechce nikdo vyjadřovat. Své plány se zoo zatím odmítají rozkrýt nejen oba vyzyvatelé, s gratulacemi včera nespěchal ani šéf české unie zoo David Nejedlo. „Počkejme si do rozhodnutí kraje," utnul veškeré dohady.

Rabas versus Moudrý. Oba mají  zkušenosti s vedením zoo, oba platí v branži za veličiny. Moudrý se svého nynějšího konkurenta ještě před čtyřmi lety vehementně zastával, když pod ním ruplo křeslo v chomutovské zoo.

Přemysl Rabas

O 49letém Rabasovi, přece jen favoritovi souboje, se pochvalně vyjadřuje bývalý populární šéf pražské zoo Petr Fejk, šéf nynějšího představenstva dvorské zoo i další odborníci z branže. Úhlavní kritik Dany Holečkové, aktivista Roman Komeda, naopak poukazuje na jeho spřízněnost s exředitelkou.

Nově zvolený poslanec Strany zelených do ústeckého krajského zastupitelstva je velmi populární i v Chomutově. V tamních senátních volbách skončil těsně třetí.

Ve dvorské zoo by Rabas podle svých dřívějších vyjádření pokračoval ve šlépějích Holečkové. Před její prací, jak sám říká, „smeká klobouk". Zastává se i jí zřízeného, často kritizovaného autosafari.

Ohradil se rovněž proti nejcitovanějšímu kritikovi dosavadního vedení dvorské zoo, Romanu Komedovi ze sdružení Safari Archa 2007. Ten označil konkurz za šaškárnu, Rabas jako jeho vítěz byl prý předem jasný. „V naší zemi jsou desítky skutečných odborníků, ale média ustavičně vyhledávají pouze pana Komedu, který nabízí jen konfrontaci. Pro mě není nijak relevantní," prohlásil.

Lubomír Moudrý

O názorech na další směřování zoo stejně starého Moudrého je toho známo méně. I on chce však usilovat o její návrat do mezinárodních asociací. „Sám jsem v orgánech EAZA a WAZA působil a vím, jak to tam chodí.  Dvorská zoo by se však do nich měla vrátit. Nejen kvůli sobě samé, ale i proto, aby obě organizace nepřišly o zoo. To by byla obrovská škoda," řekl ve čtvrtek.

Ke kontroverznímu autosafari je však už kritičtější. „Idea je správná. Ale před 30 lety, když autosafari Vágner vymyslel, jezdilo aut mnohem méně než dnes," naznačil.

Moudrý do roku 2007 vedl zoo v Děčíně, o dva roky později se probojoval do užšího výběru na funkci ředitele pražské zoo po končícím Petru Fejkovi. Nedostal se však tehdy mezi trojici finalistů. Donedávna žil v Doubravicích nedaleko Dvora Králové, nedávno se přestěhoval do Ústí nad Labem. Živí se pod hlavičkou vlastní firmy překladatelstvím, vedle toho pracuje jako šéf kanceláře unie českých zoo.

Kterak komisaři rozhodli nerozhodli

- „Pořadí kandidátů jsme neurčovali, ale Přemysl Rabas získal nejvíce bodů. K posouzení radě kraje pro jmenování na místo ředitele jsme ale doporučili oba dva, byli nejlepší," řekl k výběrovému řízení na post nového šéfa dvorské zoo člen představenstva Josef Ješina;

- Minimálně v prvním kole výběrového řízení seděla ve výběrové komisi i Dana Holečková;

- Komise ve finále vybírala z pěti uchazečů. Původně se přihlásilo 20 zájemců;

- Zoo již dříve uvedla, že jméno nového ředitele by mělo představenstvo zahrady oznámit 19. listopadu po definitivním verdiktu vedení Královéhradeckého kraje.