V předchozích dnech do Česka dorazil studený vzduch, během noci na středu se postupně vyjasnilo, uklidnil se vítr a na některých místech leží sněhová pokrývka. "To všechno jsou faktory, které nám přinesly extrémně nízké teploty," uvedli meteorologové.

V Krkonoších ve středu poránu klesly teploty pod minus 20 stupňů. Na Šumavě klesla rtuť v teploměru až k hranici minus 18 stupňů Celsia. Nejméně meteorologové naměřili u Jezerní slatě u Kvildy na Prachaticku, kde bylo minus 17,6 stupně Celsia, řekla ČTK Eva Plášilová z českobudějovické pobočky ČHMÚ.

Rekordně nízké teploty pro 1. duben zaznamenala brzy ráno více než třetina ze zhruba 150 stanic, které měří 30 a více let. "Z toho bylo 14 stanic s nejnižší zaznamenanou teplotou za celý měsíc duben," uvedli meteorologové.

Přes den se středeční teploty měly podle předpovědi ČHMÚ pohybovat nejčastěji mezi pěti a devíti stupni. Na horách v 1000 metrech kolem nuly, na Šumavě kolem tří stupňů.

Čtvrtek už bude o něco teplejší. Nejvyšší teploty přes den vzrostou na 9 až 13 stupňů Celsia.

Hlavním cílem oprav Vízmburku je záchrana památky a trvalé zpřístupnění hradu pro veřejnost. Za projektem stojí havlovické Sdružení pro Vízmburk.
Jako před osmi sty lety. Hrad Vízmburk se bude zdít podle středověké receptury