O víkendu ji tam dovezl od německého výrobce z Karlsbadu kamion, v pondělí ji přesouvaly do útrob zdravotnického zařízení postupně dva jeřáby. Aby se vešla dovnitř, musela být vybourána část stěny. Hyperbarická komora slouží k prokysličení orgánů a tkání, které trpí nedostatkem kyslíku, a jejich regeneraci. Využívají ji také potápěči nebo letci a bývá dokonce součástí raketoplánů. V Hostinném nahradí dosluhující menší přístroj, který nestačil ani kapacitně. Po zapojení a listopadové kolaudaci začne sloužit pacientům.

„V medicíně se hyperbarická komora využívá ke zlepšení hojení, protože při vyšším tlaku se lépe transportuje kyslík krví do tkání a v daleko větším množství," vysvětluje ředitelka Rehabilitačního ústavu v Hostinném Markéta Kebrlová způsob využití přístroje.

„Nepoužíváme ji v akutních případech jako je třeba otrava oxidem uhelnatým, ale při chronických, jakými jsou dlouhodobé hojení ran, například při onemocnění cév dolních končetin, v indikovaných případech po úrazech hlavy, dále jsou zajímavou skupinou pacienti s náhlou ztrátou sluchu či tinnitem neboli „hučením v uších". Musí k tomu být řádná indikace, v komoře neléčíme všechny pacienty. Je to léčba, která má i své kontraindikace," upřesňuje. Při hyperbaroxii je vdechovaná koncentrace kyslíku pětkrát vyšší než ve vzduchu. Pracovní tlak v komoře je až třikrát vyšší než atmosférický tlak.

Nabídka kyslíku při hyperbaroxii tak může být až 15krát vyšší než při běžném dýchání. Vede to ke zvýšené dodávce kyslíku tkáním, což může být prospěšné u řady chorob. Rehabilitační ústav funguje v Hostinném od roku 2004, předtím to byl špitál, plicní léčebna a léčebna dlouhodobě nemocných. Nyní jde o krajské zdravotnické zařízení, které patří do Sdružení ozdravoven a léčeben.