Hlavním cílem zřizovatele ozdravovny, jímž je prostřednictvím Sdružení ozdravoven a léčeben Královéhradecký kraj, se stalo zateplení boudy, vybudování sociálních zařízení na pokojích, obnova jídelny, kuchyně a školní třídy. Upravena byla vzduchotechnika. Ve většině místností je moderní vybavení. Rekonstrukce přišla na 16 milionů korun.

Zájem o ozdravné pobyty ve čtyřech krajských ozdravovnách stoupá. Mělnická bouda je přitom nejvýše položeným zařízením v horní části lyžařského areálu Zahrádky. Díky vhodným klimatickým podmínkám východních Krkonoš nabízí 45 lůžek pro děti ohrožené životním prostředím, především s opakovanými onemocněními dýchacích cest, astmatikům, alergikům ale i dětem s nesprávným životním stylem či z nevhodného sociálního prostředí.

„Zájem o pobyt dětí v krajských ozdravovnách letos opět stoupl. Za uplynulých 11 měsíců tohoto roku v nich bylo odléčeno více než 2100 dětí. Vloni to byly necelé dva tisíce dětí,“ řekl v pátek při slavnostním otevření náměstek hejtmana, odpovědný za oblast zdravotnictví Aleš Cabicar.

Děti mohou doprovázet rodič nebo jiná dospělá osoba. Pobyty jsou poskytovány na základě lékařského návrhu a jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Stejně jako sousední bouda Salomon, rovněž nedávno zrekonstruovaná, poskytuje Mělnická bouda komplexní zdravotní, pedagogicko-psychologickou i sociální péči. Podle zdravotnických odborníků nejvhodnějším obdobím pro pobyt v dětské ozdravovně je období podzimních inverzí, kdy se průmyslové aglomerace dusí ve smogu a na horách je sluníčko a čistý vzduch.

Dalším vhodným obdobím je období jara, kdy zejména alergici mohu přečkat období květu silně alergizujících rostlin na horách, kde jsou ještě zbytky sněhu a vrátit se do nížin až po jejich odkvětu a vyhnout se tak kontaktu s alergenem. Ozdravovny v České republice provozuje kraj jen ve východních Čechách. Dalšími třemi jsou ozdravovny - Království v Nemojově, a dvě ozdravovny ve Špindlerově Mlýně. Jedna je v Bedřichově a druhá ve Svatém Petru.

Krytý bazén v Trutnově, který je v provozu od roku 1981, si na opravy a modernizaci ještě chvíli počká.
Trutnov půl miliardy na krytý bazén nedá