Zhruba půl milionu řidičů v celé zemi si zatím nevyměnilo starý řidičský průkaz za nový, který bude platit i po novém roce. Ke konci srpna řidičům zbývalo vyměnit stále ještě téměř půl milionu dokladů vydaných do 30. dubna 2004.

V poslední době se mění přibližně 40 tisíc průkazů měsíčně, což by znamenalo, že se to do konce roku nemůže stihnout. Třeba na hradeckém magistrátě si ale řidičák už vyměnila více než polovina šoférů, jichž se problém týká.

„Již zbývá vyměnit jen 47,6 procenta dokladů, to znamená zhruba šest tisíc řidičů. Lidé ale průběžně chodí, děláme tomu i velkou osvětu, takže myslíme, že se vše bez problémů a zároveň i bez front do konce roku zvládneme," řekla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Hradec vs. Pardubice

Naproti tomu v sousedních Pardubicích se přes polovinu vyměněných řidičáků ještě nepřehoupli. Podobná situace je i v dalších východočeských městech.

„Přiznám se, že to, že si mám vyměnit řidičák, jsem zjistil včera v hospodě, kde jsme se o tom s chlapy bavili. Nerozumím tomu, vždyť ho mám teprve devět let," kroutí hlavou Matěj Řehák z Pardubic.

Ministerstvo dopravy proto už radši bije na poplach. „Pokud bychom pokračovali současným tempem výměn, tak hrozí, že na začátku roku 2014 bude přibližně 300 000 řidičů, kteří nemohou usednout za volant," prohlásil mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Varoval, že lidem bez platného řidičáku hrozí bloková pokuta do dvou tisíc korun, ve správním řízení pak od 1500 do 2500. „Kdo vlastní evropský typ průkazu v rozměrech běžné platební karty, může být v klidu. Nové průkazy vydrží 10 let, pak je třeba zažádat o výměnu," poznamenal Novák.

Pokud se někdo rozhodl, že již řídit nebude, ať už z věkových, zdravotních či jiných důvodů, je podle zákona povinen vrátit průkaz na příslušném obecním úřadu a řidičského oprávnění se vzdát.

Do prosince zdarma

Výměna řidičského průkazu je zdarma, úřady ji provedou do 20 dnů od podání žádosti. Opozdilci, kteří budou žádat až po 1. lednu 2014, budou muset uhradit poplatek 50 korun. Pokud by někdo potřeboval průkaz rychleji, úředníci mu za 500 korun dokument vystaví do pěti dnů.

Vedle občanského průkazu a stávajícího řidičáku je k výměně potřeba přinést průkazovou fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 cm.