Přes nevlídné počasí před chalupou bývalého prezidenta Václava Havla hoří dvacet svíček a příchozí vzpomínají na nezapomenutelného člověka, spjatého nejen s Hrádečkem.

Dnes je tomu přesně rok, kdy tady Václav Havel vydechl naposledy.

„Jsem sirotek. A čím více uplyne vody v našich bystřinách, tím více bude náčelníkův hlas scházet," poznamenal včera Martin Věchet, blízký Havlův přítel a zakladatel festivalu Open Air Trutnov.

close U Hrádečku nechybí ani malé voskové srdce, symbol výrazně spjatý s Václavem Havlem. zoom_in „Vzpomínám na náčelníkovy modré oči, laskavost a vtip. Na jeho statečnost a nepředposranost, s níž přistupoval k věcem, které ne vždy  spíše často  nesly nepříjemné následky. Vzpomínám na jeho chytrost a eleganci, s níž se například vyrovnal s udělováním metálu trutnovských radních, o němž věděl, jaká je to v podstatě habaďůra. Bylo to účelové. Nebral to příliš vážně, a poté se odjel bavit po svém do úplně jiného lokálu. Za jeho zády zůstaly jen plné talířky s chlebíčky i osamoceni radní v upocených oblecích. Bylo to jak z absurdních a komických scén jedné z jeho her," vzpomínal Věchet.

„Bohužel se však odkazem Václava Havla dnes zaštiťují lidé, kteří za bolševika drželi pusu a krok a bývalí komunisté. Po Havlovi bylo pojmenováno jedno letiště a tím veškeré proklamace o pokračování jeho myšlenek skončily, rok po jeho smrti je stav společnosti stále stejný," povzdechl si aktivista a další Havlův přítel Stanislav Penc z Milkovic na Jičínsku.

Ke svíčkám chce Havlův nejbližší soused z Hrádečku,  Vladimír Pechan, přidat i vánoční stromeček. „Beru si za svou povinnost se o to místo postarat. Vykácel jsem tam aspoň mlází a posekal trávu, aby to k ročnímu výročí trochu vypadalo. Nikdo jiný si to bohužel za úkol nevzal," posteskl si Pechan.

Na léto ve vile vzpomínají s pokorou

Česká Skalice - S vděčností, pokorou a láskou v srdcích vzpomínají na léto roku 2010 v České Skalici ti, kteří se tam tehdy setkali s Václavem Havlem. Nebyl v roli prezidenta, ale režiséra a v českoskalické vile Čerych natáčel snímek Odcházení podle své vlastní hry.

Potkávat se s režisérem,  filozofem, bývalým prezidentem a umělcem mohli po celé dva měsíce. „Považuji to za obrovskou náhodu a obrovské štěstí pro Českou Skalici a hlavně pro vilu Čerych, že si pan Havel vybral právě toto místo ke svému filmu. Byl to jeden z největších zážitků mého života být při tom," říká Květa Ležovičová z Centra  rozvoje Česká Skalice.

Havel byl podle ní naprosto výjimečný a úžasný člověk. „Byl velmi skromný na to, co dokázal a co věděl a jak se k věcem dokázal postavit. Byl ohleduplný a velmi jemný. Když něco potřeboval při filmování, tak docílil svého přání, ale bylo to velmi mírně a vždycky s takovým jemným požádáním. Byl to velmi slušný a výjimečný člověk v této naší době," vzpomíná Ležovičová.

Na Václava Havla v úterý zavzpomínají v Šonově u Broumova, kde žije jeho přítel s disentu Stanislav Pitaš. Od 17 hodin bude v kostele svaté Markéty requiem za Václava Havla. Mši slouží Martin Lanži a po ní se přítomní odeberou do hospody U Pitašů, kde bude pokračovat vzpomínka ukázkou krátkých videozáznamů.

(aš, kim, bed)