Znovu se ukázalo, jaký má hřebčín a jeho okolí turistický potenciál, zhodnotil pardubický vicehejtman Roman Línek skvělou atmosféru při zábavném rodinném odpoledni, které se o víkendu uskutečnilo v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.

Akci hřebčín připravil pod společnou záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a právě Romana Línkaa byli při ní předvedeni starokladrubští koně, zahrála kapela BUTY a děti se aktivně mohly zúčastnit řady atrakcí a soutěží.

„Návštěvnost se zvyšuje už od dokončení rekonstrukce a takové akce, kde jsou nádherné ukázky s koňmi i zábava pro děti a celé rodiny, dokážou nalákat i několik tisíc lidí. Věřím, že o výjimečnosti tohoto areálu dokážeme přesvědčit i UNESCO a že se nám tu podaří nastartovat i mezinárodní zájem turistické veřejnosti," řekl Línek. Ten se jako předseda rady památky Kulturní krajina Národního hřebčína Kladruby nad Labem věnuje přípravě na podání přihlášky k zápisu do UNESCO, vše by mělo být hotové v příštím roce.

Podáním přihlášky vše nekončí, bude následovat dvouletý proces posuzování. Podle Línka je však kladrubský hřebčín z indikativního seznamu památek v Česku v nominační přípravě na zápis do seznamu UNESCO zřejmě nejdál.