Podporu z Regionálního operačního programu Severovýchod (ROP) získalo pět projektů dohromady za 144 milionů korun. Tři jsou z Libereckého kraje a po jednom z Královéhradeckého a Pardubického. Veškeré evropské peníze vyčleněné pro tento operační program jsou již nyní rozděleny mezi více než 700 projektů, sdělila uvedla mluvčí Úřadu Regionální rady Severovýchod Silvie Špryňarová.

Mluvčí připustila, že v tuto chvíli nejsou volné peníze na pokrytí všech dosud schválených projektů. Úřad ale předpokládá, že v průběhu měsíců zbývajících do ukončení proplácení se najdou úspory v jiných projektech. „Aby mohly být tyto finance efektivně vyčerpány, je potřeba mít připravené kvalitní projekty, které již budou dokončeny," dodala Lenka Vašátková pověřená vedením Úřadu Regionální rady Severovýchod.

Kraje je tak musí předfinancovat ze svého a doufat, že na ně v ROP peníze zbudou.

V Pardubickém kraji by dodatečně měla získat evropskou dotaci modernizace silnice v Horním Újezdu za 18 milionů a v Královéhradeckém kraji oprava silnice Křivice – Lično za téměř 50 milionů korun. Liberecký kraj získal v posledním kole dodatečnou podporu pro tři projekty za 76,5 milionu korun. Na všech se pracuje.

Celkem získalo na severovýchodě Čech z ROP podporu přes 700 projektů, které si rozdělí zhruba 18 miliard korun. V tuto chvíli už bylo na účty příjemců proplaceno více než 15,5 miliardy korun.