V červnu se do slovenské Banské Bystrice sjelo téměř 60 nejtvrdších profesionálních a dobrovolných hasičů z celé Slovenské republiky, aby poměřili své síly v soutěži TFA Slovakia 2016. Do závodu nastoupili také čtyři závodníci z Polska a dva závodníci z Maďarska. Česká republika zde měla své zastoupení v podobě čtyř hasičů z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. Všichni čtyři závodníci se v tvrdé konkurenci umístili na předních příčkách, a to do 12. místa.

Soutěžící byli rozděleni do pěti věkových kategorií. První kategorii (do 30 let) s časem 7:00.16 vyhrál s velkým náskokem královéhradecký Ondřej Rosenkranz. Ten si také za tento vynikající výkon odvezl pohár pro vítěze celé soutěže. Dále 5. místo obsadil jičínský Jan Mejsnar, který v celkovém hodnocení skončil devátý. Lukáš Krejcar ze stanice v Hradci Králové získal 6. místo a celkově se umístil na 12. příčce.

V kategorii od 35 let do 39 let vybojoval skvělou stříbrnou příčku Tomáš Višňar ze stanice Jičín. Ten obsadil v celkovém hodnocení cenné, byť trochu neoblíbené umístění hned za „bednou vítězů".

Druhé a třetí místo si odvezli polští hasiči Zdzieblo Marcin a Rafal Bereza.

A co že museli tito borci překonat? Závod byl rozdělen do čtyř úseků.

Disciplína Hadice: Na prvním úseku musel závodník rozvinout hadice B na vzdálenost 80 m a následně je smotat, vložit do boxu a doběhnout do 50 m vzdáleného cíle.

Disciplína Překážková dráha: Závodník s šestikilovým kladivem vykonal 100 úderů do hammerboxu, poté proběhl s dvacetikilovým kanystrem 6 m dlouhý tunel tam a zpět. Poté se soutěžící přemístil na stanovišti s osmdesátikilovou figurínou, kterou přenesl na 60 m vzdálené místo. A nakonec druhého úseku musel hasič pomocí lana překonat třímetrovou bariéru.

Disciplína Věž: Soutěžící zatížen dvěma dvacetikilovými kanystry vystoupal do druhého patra věže, která měřila 10 m. Tam za pomoci lana vytáhl dvě smotané hadice B o hmotnosti 25 kg. Poté s kanystry sestoupil z věže zpět. Nakonec musel na proudnici našroubovat hubici.

Disciplína schody: Hasič vyběhl s desetikilovou zátěží vnitřním nouzovým schodištěm 22 patrovou budovu Europa Businnes Center. Pro závodníky to znamenalo zdolat přibližně 400 schodů. Nejlepší Ondřej Rosenkranz toto zvládl za méně než 2,5 minuty.

Alena Kuthanová