Daleko do okolní krajiny z nové rozhledny na Velké Deštné (1115 metrů n. m.) se už příští sobotu rozhlédnout první návštěvníci. Nejen místní, ale i turisté ji přivítají. Dlouhou dobu tu chyběla.

"Rozhledna už stojí, ale kolem je ještě lešení, dodělávají se na ní poslední konstrukční prvky z venku. Během příštího týdne se bude lešení dávat dolů," informoval sekretář Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek.

Výstavba rozhledny na Velké Deštné, jejímž investorem je obec Deštné v Orlických horách, je součástí projektu Česko-polská hřebenovka. Zahrnuje obnovu či budování zcela nových vyhlídkových míst na obou stranách hranic.

"Inspiraci pro návrh rozhledny jsme nalezli v charakteristických přírodních podmínkách, panujících na vrcholu Velké Deštné. Jak samotný název hory připomíná, zásadním klimatickým jevem, který se zde uplatňuje, je déšť. Druhým zásadním jevem, který neodmyslitelně patří k místním podmínkám, je vítr. Déšť unášený větrem se proto stal hlavním vizuálním a výtvarně-estetickým motivem návrhu," uvádějí autoři architektonického návrhu.

Moderní rozhlednu tvoří ocelová konstrukce s dřevěným opláštěním. Široké rozhledy do krajiny nabídne z vyhlídkové plošiny ve výšce přes 17 metrů nad zemí.

"Při dobré viditelnosti z ní určitě uvidíte Sněžku," poznamenal Jaroslav Štefek.

Rozhledna na Deštné stávala už v minulosti, ale na konci 70. let byla stržena. Naposledy tu stála dřevěná konstrukce připomínající spíš posed.

V Deštném v Orlických horách se přitom v sobotu 26. října bude slavit hned dvakrát, 30 let totiž dovršil Srub pod Velkou Deštnou.

Při této příležitosti bude jezdit mezi Šerlichem a Deštným autobusová kyvadlová doprava. Program odstartuje v 10 hodin pěším výstupem k rozhledně s překvapením na trase, které potěší hlavně děti. Slavnostní otevření rozhledny je naplánováno na 12. hodinu. Volný vstup bude umožněn o půl hodiny později.