Královéhradecký kraj

Kvůli zhoršené kvalitě vody
u autokempu vedle nádrže Rozkoš na Náchodsku a ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové doporučují hygienici po koupání osprchovat se čistou vodou. V obou případech rozbory prokázaly zvýšený výskyt sinic a snížení průhlednosti, u citlivých jedinců by se tak mohly objevit zdravotní potíže. Tyto informace lze zjistit na webu Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Hygienici v tomto týdnu také zaznamenali mírně zhoršenou kvalitu vody pro koupání v Oborském rybníku 
v Jinolicích na Jičínsku.

V ostatních nádržích a na koupalištích v Královéhradeckém kraji je voda podle provedených rozborů vhodná ke koupání.

Hygienici upozorňují na to, že jakost vody sledují jen na vodních plochách uvedených na svém webu. Na ostatních místech kvalitu vody nikdo nemonitoruje a koupání je na vlastní nebezpečí.

Pardubický kraj

Ve všech přírodních nádržích v Pardubickém kraji se lze bez obav koupat. Kvalita vody se mírně zhoršila jen v přehradě Seč na Chrudimsku. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Krajská hygienická stanice Pardubického kraje.

Podle posledních odběrů byl na Seči v lokalitách Ústupky, Hoješín a Semtín zaznamenán zvýšený výskyt sinic. Hygienici doporučují se po koupání osprchovat, voda není vhodná pro citlivé jedince. Sečská přehrada trpí rozšířením sinic a dalších organismů v létě často. V roce 2012 bylo koupání zakázáno koncem srpna, v roce 2011 již před polovinou prázdnin.

Lidé mohou v regionu zamířit také k oblíbeným písníkům u Mělic a Březhradu na Pardubicku. Slunce je však zatím příliš neohřálo. „Teplota vody v nádržích je na tuto dobu nejnižší za posledních patnáct let," informoval ekolog Jiří Klicpera, který se sledování čistoty vody na Pardubicku dlouhodobě dobrovolně věnuje. Čisté jsou rovněž vodní nádrž Březina na Svitavsku, přehrada Pastviny na Orlickoústecku a rybník Dlouhý v témže okrese.

Připomínky mají hygienici jen ke dvěma lokalitám. Zakalená je voda v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku, což je ale obvyklý jev už na začátku sezony.