Od 15. června až do konce září tak bude ve zpoplatněném hlasování soutěžit o hlasy veřejnosti a postup do evropského kola. Výtěžek ze soutěže chce město, knihovna a místní spolky, kteří strom nominovali, využít na ošetření památného stromu.

Rtyňskou lípu vysadila tělocvičná jednota Sokol 13. dubna roku 1919. "Významné slavnosti se zúčastnilo žactvo, učitelský sbor, zástupci obce a mnoho občanů,“ cituje z obecní kroniky Iva Nocarová, která památný strom do ankety přihlásila. Podle zápisu v obecní kronice se dříve u lípy svobody konaly různé slavnosti. „U příležitosti stého výročí vzniku republiky bychom na tuto tradici chtěli navázat a společně příběh naší lípy oživit,“ líčí plány města Iva Nocarová.

Porotci ročníku 2018 vzhledem ke stému jubileu založení republiky vybírali finalisty právě ze Stromů svobody, které odkazují k české státnosti a boji za svobodu a demokracii. Symbolizují vznik Československé republiky a v letech 1918 a 1919 jich lidé vysadili tisíce. Do výsadby se zapojili starostové, žáci, členové místních spolků. Stromy byly ověšené stuhami, domy praporky, zpívala se hymna, ke kořenům se ukládaly pamětní listy. A sázely se i v pozdějších letech (1928, 1945, 1968) vždy, když si lidé chtěli připomenout a oslavit význam svobody a demokracie.