Celoroční program aktivit začíná nedělním zážitkovým vlakem na trase z Trutnova do Svobody nad Úpou. Ve dvou vagónech odehrají místní ochotnické soubory divadelní představení. Zábavnou formou představí skutečné události, které se v našem kraji staly. Zážitkové vlaky pojedou každý měsíc až do října, kdy cyklus aktivit Rýbrcoula vygraduje celodenní akcí 5. října. Při ní se pokusí o zápis do knihy rekordů. O jaký?

„Sejde se největší množství permoníků na jednom místě,“ poodkrývá roušku tajemství Petr Vanžura ze spolku Rýbrcoul – duch hor.

Vedle zážitkových vlaků, které vyjedou z trutnovského hlavního nádraží do Svobody nad Úpou poprvé tuto neděli v časech 12.30 a 14.30 s představením Loupežníci z Rýchor (počet míst omezen, předprodej v inforecepci Uffo za 110 Kč), má trutnovský spolek v zásobě pestrou porci aktivit.

Mezi ně patří krkonošská hra Co vydaly hlubiny země. „Je určena pro všechny od šesti do sta let. Pro všechny, kteří se rádi toulají po horách, touží po poznání, zajímají se o historii, mají rádi zdejší kraj a jsou tak trochu sběratelé,“ přibližuje Petr Vanžura. Výhrou pro účastníky nebude jen příjemná procházka a poučení, ale také 28 nádherných mincí od výtvarnice a sochařky Pauliny Skavové s lesními bytostmi. Letos s Rýbrcoulem, vílou a permoníkem, v příštím roce s jezinkou, větřicí, skalním mužem a hejkalem. „A co víc, mince budou sloužit také jako hrací kameny pro deskovou hru, která vyjde napřesrok. Smyslem hry není odpovídat na bůhvíjak složité otázky, ale najít odpovědi na zajímavých místech, kde se v Krkonoších těžilo,“ dodává.

Spolek Rýbrcoul – duch hor bude také vydávat vlastní tiskovinu Stopy z mlhy. Občasník začne vycházet od 1. května. Bude zaměřen na hlavní Rýbrcoulovo téma roku 2019, historii dolování ve východních Krkonoších, těžbu zlata, dobývání dalších kovů a uhelné hornictví. S jeho příběhy budete mít možnost seznámit se již od dubna v našem týdeníku Krkonošský týden, který vychází vždy každou středu jako součást novin a ve čtvrtek samostatně.

„Připravili jsme také nahodilé a občas dost nečekané překvapení a programy. Není vhodné vše dopředu prozradit, snad jen, že budou pro zájemce přístupná některá místa, spojená s dolováním, včetně velmi zajímavých lokalit v Polsku,“ naznačuje Petr Vanžura a pokračuje: „A také, že náš kraj bedlivě pozoruje loni znovuzrozený Rýbrcoul. Snad se objeví a bude překvapením, na jakých nečekaných místech.“