Obyvatelé a firmy v Rychnově nad Kněžnou, Lukavici, Javornici, Synkově - Slemenu, Skuhrově, Kvasinách, Solnici a Černíkovicích tak nesmějí odčerpávat z řek užitkovou vodu. „Pro obyvatele a firmy v těchto povodích není zákaz žádná novinka, museli jsme k němu několikrát sáhnout i v minulých letech,“ říká Dita Kunertová z vodního hospodářství radnice v Rychnově nad Kněžnou.

„Zákaz platí bez omezení, může trvat řádově týdny i měsíce podle stavu vody v uvedených řekách.“

Zákaz čerpání povrchových vod dopadá především na zahrádkáře a zemědělce, kteří využívají vodu z řek k zavlažování zahrad a pozemků, a pak na firmy, pro které jsou řeky zdrojem takzvané technologické vody používané při výrobních procesech.

Kvasinská škodovka je na dovolené

Jedním z největších výrobců na území, pro které zákaz platí, je Škoda Auto v Kvasinách, která ovšem momentálně nevyrábí - až do konce toho týdne tady platí celozávodní dovolená.

Zdobnice a Divoká Orlice zatím nehrozí

Na území Rychnovska se nachází ještě povodí řek Zdobnice a Divoká Orlice, kde zatím průtok vody dlouhodobě neklesl na hranici hydrologického sucha.

„Situaci na Zdobnici a Divoké Orlici společně s vodohospodáři sledujeme,“ doplňuje Dita Kunertová z rychnovského vodoprávního úřadu. Lidé i firmy podle ní zákaz respektují - žádná z kontrol zatím nezaznamenala jeho porušení. „Lidé jsou už zvyklí z minulých let,“ konstatuje Dita Kunertová. „Sami vidí, jak na tom řeky s vodou jsou. Pokud bychom náhodou zjistili porušení zákazu, řešil by to Městský úřad v Rychnově nad Kněžnou ve správním řízení jako přestupek.“

Platnost zákazu
Povodí řek Dlouhá Strouha, Kněžna a Bělá na území Rychnovska, konkrétně v obcích Rychnov nad Kněžnou, Lukavice, Javornice, Synkov - Slemeno, Skuhrov, Kvasiny, Solnice a Černíkovice.

Zákaz platí pro čerpání povrchových vod z řek a jejich přítoků.

Rychnovská radnice vydala zákaz bez omezení, jeho platnost může trvat týdny i měsíce do doby, než se průtok vody v řekách vrátí k normálu.

Aktuální průtok vody ve Zdobnici a Divoké Orlici zatím vodohospodáře k podobnému kroku nepřiměl.