V celorepublikovém srovnání si oba kraje stále vedou velmi dobře – Pardubický má čtvrtou nejnižší nezaměstnanost, Královéhradecký kraj je pátý. Stabilně nejnižší nezaměstnanost v regionu je na Rychnovsku, kde v listopadu  činila 4,1 procenta. Rychnovsko je tak po Praze-východ a Benešovu okresem s třetí nejnižší nezaměstnaností v Česku.

Listopadová nezaměstnanost (v %)
Nezaměstnanost
říjen / listopad

Hradecký kraj        5,9        5,9
H. Králové              6,6        6,6
Jičín                       4,7        4,9
Náchod                  5,4        5,4
Rychnov n. K.        4,2        4,1
Trutnov                  7,5        7,5

Nezaměstnanost
říjen / listopad

Pardubický kraj     5,7        5,8
Chrudim                5,9        6,0
Pardubice              4,9        4,8
Svitavy                  7,2        7,4
Ústí n. O.                5,5        5,5
(Zdroj: Úřad práce ČR)

Sezonní práce

Počet lidí bez práce v Pardubickém kraji se z říjnových 5,7 procenta minulý měsíc zvýšil na 5,8 procenta. Úřad práce v listopadu evidoval celkem 20 408 nezaměstnaných. „Jde o tradiční sezonní nezaměstnanost," uvedl ředitel pardubické krajské pobočky Úřadu práce Petr Klimpl.

Ukončení sezonních prací se týká například dvou stovek zaměstnanců kamenoprůmyslu v okolí Hlinska a Skutče. „Na přelomu listopadu a prosince nastupují do péče  úřadu práce a zůstanou v ní až do dubna," řekl Petr Klimpl. Pracovníci ve stavebnictví měli podle něj výhodu, protože díky teplému podzimu mohli v práci pokračovat déle než v jiných letech.

V hradeckém kraji nezaměstnanost  stagnovala na 5,9 procenta, práci si hledalo 22 412 lidí. „Trochu si pohoršilo Jičínsko, ale souvisí to zřejmě s tím, že je to okres zaměřený na zemědělství, kde v listopadu potřeba pracovních sil klesá. Ale i tak je nezaměstnanost nízká," uvedl ředitel hradecké pobočky Úřadu práce Martin Horák.

Nejvíc nezaměstnaných v regionu má dlouhodobě Svitavsko a Trutnovsko.

Černé řemeslo

V obou krajích se zato zvýšil počet volných pracovních míst. V hradeckém zaměstnavatelé nabízeli 2856 pozic, na jedno volné místo tak připadlo asi osm nezaměstnaných, v říjnu to bylo téměř devět nezaměstnaných.

„Nárůst volných míst se týká zejména Trutnovska, takže by to mohlo souviset se začátkem zimní sezony ve skiareálech," připustil ředitel hradecké krajské pobočky Úřadu práce Martin Horák.

V Pardubickém kraji je situace ještě lepší. V listopadu tam bylo bylo 3823 volných míst, na jedno připadlo asi pět uchazečů. Zaměstnavatelé jim však většinou nabízejí jen krátkodobé smlouvy. „Největší poptávka je o 'černá řemesla' –  svářeče a soustružníky a operátory na výrobních linkách,"  dodal Petr Klimpl.